Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

piątek, 17 lipca 2015

Studio Ghibli. Miejsce filmu animowanego w japońskiej kulturze

Tytuł: Studio Ghibli. Miejsce filmu animowanego w japońskiej kulturze
Autor: praca zbiorowa
Data premiery: 2012 r.
Wydawca: Kirin
Liczba stron: 365

   "Książka ukazuje fenomen, jakim jest japoński film animowany, posługując się przykładem twórczości Studia Ghibli. Autorzy analizują kolejno produkcje studia, zwracając uwagę na zawarte w nich motywy, przesłanie, koncepcję, inspiracje oraz filozofię. Podkreślają szerokie spektrum tematyczne filmów oraz kunszt związany z samą techniką animacji. To niezwykle cenne źródło wiedzy dla badaczy współczesnej kultury popularnej, filmoznawców, ale również i dla wielbicieli japońskiej animacji."

- lubimyczytać.pl

   Filmy Studia Ghibli uwielbiam. Mój ulubiony to Ruchomy Zamek Hauru, ale wszystkie produkcje są niesamowite.

   Autorzy esejów zawartych w książce po kolei analizują filmy, które zostały wydane przez te studio. Na początku czytelnik dowiaduje się o wydarzeniach, które spowodowały, że Hayao Miyazaki i Isao Takahata wspólnie założyli studio filmowe, dlaczego nazwali jest od arabskiego słowa i inne ciekawostki. Później jest artykuł jednego współpracownika w studiu o tym jak ważna rolę w tworzeniu filmu odgrywa producent. Po tym wstępie następują analizy filmów według kolejności wypuszczania ich na rynek. Brakuje mi tylko jakiegoś słowa na zakończenie.

   Nie potrafię ocenić tej książki. Może dlatego, że jest to analiza filmów z punktu widzenia kulturoznawców. Są to fakty, dlatego ciężko jest ocenić to pod względem artystycznym, łatwości pisania itp. Niemniej jednak jeżeli jesteście fanami tych filmów to bardzo polecam tę książkę jako uzupełnienie do nich. A jeżeli jeszcze nie oglądaliście żadnego filmu Studia Ghibli to koniecznie musicie to nadrobić, bo oprócz walorów artystycznych te filmy wnoszą wiele dobrego do życia.

   Nie jest to typowa recenzja. Mogę w sumie podciągnąć to nawet pod posty filmowe. Zależało mi na zwróceniu waszej uwagi na japoński film animowany, który uważam za bardziej wartościowy niż niejeden film animowany ze Stanów Zjednoczonych (oczywiście zdarzają się wyjątki). Na koniec łapcie kilka zwiastunów. :)

10 komentarzy :

 1. Manga i Anime to trochę nie moja broszka, jednak rozumiem fascynację :) Pamiętam jak mój przyjaciel kilka godzin opowiadał mi o tym jak w którymś z filmów animowali włosy jednego z bohaterów - włos po włosie, był tak podjarany, że efekt animacji rozwiewał każdy kosmyk, że aż nie potrafił tego wyrazić :D Dla mnie to tylko animacja - dla niego aż :) U Ciebie domyślam się jest podobnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja za mangą nie przepadam. Jeżeli chodzi o japońską animację też nie mam jakiegoś hopla na jej punkcie. Fakt, warsztat animatorów jest niesamowity, ale nie potrafiłabym opowiadać o tym godzinami. Podobają mi się, ale nie do przesady. :)

   Usuń
 2. Hej!
  Nominowałam Cię i Alicję do mojego pierwszego własnego tag-u :) Mianowicie do Location Book Tag ♥
  Pozdrawiam i życzę miłego dnia ♥
  http://zglowamiwchmurach.blogspot.com/2015/07/location-book-tag-pierwszy-wasny-tag.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy bardzo za nominację, jak znajdziemy chwilę wolnego, to na pewno wykonamy ten TAG :)

   Usuń
 3. Och kocham animacje Studia Ghibli ! Ruchomy Zamek Hauru oglądałam chyba z 13 razy :)

  Ps. Nominowałam Cię do Liebster Blog Award - http://aksamitne-stronice.blogspot.com/2015/07/liebster-blog-award-2.html#comment-form

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te filmy mają coś w sobie! :)

   Dzięki za nominację. Na pewno w wolnej chwili odpowiemy na pytania. :D

   Usuń
 4. Właśnie nominowałam Was do Liebster Blog Award!
  Więcej informacji tutaj ->http://czytam-z-pasja.blogspot.com/2015/07/liebster-blog-award-2.html
  Z góry dziękuję za odpowiedzenie na pytania ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Na pewno uda nam się znaleźć jakiś termin i wrzucimy odpowiedź. :D

   Usuń
 5. Studio Ghibli rzeczywiście tworzy niesamowite filmy, oglądałam chyba większość ich anime.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja obejrzałam wszystkie oprócz "Zrywa się wiatr". :)

   Usuń

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka