Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

poniedziałek, 27 lipca 2015

Piana dni - Boris Vian

Tytuł: Piana dni
Tytuł oryginału: L'ecume des jours
Autor: Boris Vian
Data premiery: 3 lipca 2013 r.
Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.
Liczba stron: 272

   "Colin jest wynalazcą, twórcą "pianoktajlu" - połączenia instrumentu muzycznego i maszyny do przygotowywania koktajli. Inny bohater powieści zajmuje się głównie trwonieniem pieniędzy na rękopisy i pamiątki po swoim idolu Jeanie-Solu Partrze (ewentualnie jego partnerce - księżnej de Bovouard). Z kolei służący Colina jest chlubą swojej rodziny, której wielu innych członków stoczyło się w godny pożałowania sposób - zostali absolwentami filozofii lub, o zgrozo, profesorami matematyki. Te żarty to jednak nie wszystko. Przy całym swoim absurdzie i anarchistycznej energii powieść Viana jest przede wszystkim przejmującym melodramatem. Miłość jest najważniejsza - miłość i muzyka. Miłość potraktowana zaskakująco poważnie - jako siła wielka i w gruncie rzeczy tragiczna."

- od wydawcy


   Kupiłam tę książkę jak do kin wchodził film Dziewczyna z lilią. Krótki opis fabuły filmu zachęcił mnie na tyle, żeby nabyć książkę. Do tej pory go nie obejrzałam, ale skoro już lekturę mam za sobą to mogę porównać oba dzieła.

   Język francuski przez wiele osób uważany jest językiem miłości. Ja osobiście go nie znam, ale coś w tym stwierdzeniu jest. Jestem pod wielkim wrażeniem tłumaczenia, bo myślę, że tłumacz musiał się naprawdę nieźle natrudzić, żeby subtelny język przełożyć z taką wprawą. Każdy język ma swoje powiedzonka, a niektóre są przypisane danemu językowi. Nie wiem, czy we francuskojęzycznej książce się takie pojawiły, ale tłumaczenie jest rewelacyjne. Bardzo dużo czarnego humoru, groteski i ironii zawartej w książce nie straciło na pewno na tłumaczeniu.

   Mamy pięcioro bohaterów: Colina -wynalazcę, Mikołaja - jego kucharza, Chicka - przyjaciela, Alizę - ukochana Chicka oraz Chloe - ukochana Colina. Książka śledzi wątek miłości Colina i Chloe, ukazując jej kolejne stadia. Najpierw poszukiwanie, później pielęgnowanie, poprzez ślub i szczęśliwy miesiąc miodowy, aż po straszną wiadomość o chorobie, trwaniu razem w tej sytuacji oraz tragicznego końca. Nie jest to jedyny wątek w tej książce. Sporo uwagi zostało poświęcone też wartości pieniądza i pracy. Książka jest tak cieniutka, że nie mogę więcej napisać bez zdradzania konkretnych szczegółów, dlatego na tym poprzestanę, mając nadzieję, że sięgnięcie po tę dziwną, ale i niezwykłą książkę.

   Podsumowując. Jest to bardzo nietypowa powieść, ale mi bardzo się podobała, może dlatego, że surrealizm zawsze mnie fascynował. Nietypowe przedstawienie uczucia, jakim jest miłość do drugiej osoby, do muzyki. Świetne ujęcie śmiertelnej choroby, który trochę kojarzy się z rakiem. Wszystko bardzo subtelne i kobiece. W końcu to literatura piękna. Ja fanką takich słodkich historii nie jestem - bo pomimo swojego tragizmu czy absurdalności, uważam, że książka jest przesłodzona - niemniej jednak bardzo mi się podobała. I uważam, że warto po nią sięgnąć, bo porusza nie tylko wątek miłosny, ale i inne aspekty życiowe, jak np rola pieniądza, materializm kościoła czy homoseksualizm.

★★★★★★★★☆☆

12 komentarzy :

 1. Pamiętam, że mój przyjaciel zaczął czytać tę książkę i odłożył (nawet czytał mi fragmenty), bo jak twierdził: "ta książka jest mocno popaprana" :D I przyznam, że fragmenty, przynajmniej te z początku powieści, były bardzo dziwne, mimo to jestem zaintrygowana "Pianą dni" i wiem, że pewnego dnia ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała książka jest bardzo dziwna i tak naprawdę do końca nie wiadomo, co to za świat. Jednak jak się nie będzie nad tym za bardzo myśleć, to jakoś idzie. :) Uważam, że warto ją przeczytać.

   Usuń
 2. Mnie jakoś treść nie zaciekawiła więc się raczej nie skusze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, że nie każdemu taka fabuła musi przypaść do gustu, dlatego na siłę nie będę namawiać. :)

   Usuń
 3. Słyszałam o tej książce (a jakże, przez ekranizację), ale zapomniałam o niej zanim udało mi się ją nabyć. Muszę się nią bliżej zainteresować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jak znajdę chwilę to na pewno obejrzę film. Obawiam się jednak, że fabuła mogła trochę stracić na ekranizacji. Mam nadzieję, że miło się zaskoczę. :D

   Usuń
 4. Bardzo jestem ciekawa tej książki, ale trochę się boję, że mogłaby mi się nie spodobać.Nie przekonam się jednak dopóki jej nie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początku na pewno będziesz w szoku, ale później przestaje to przeszkadzać i zaczynasz się świetnie przy książce bawić. Warto ją przeczytać. :)

   Usuń
 5. Zostałyście nominowane do Liebster Blog Award. Więcej informacji na moim blogu :)
  czytelnick123.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajne pytania :) Na pewno znajdziemy wolny termin i na nie odpowiemy. :)

   Usuń
 6. Lubię nietypowe lektury. Nawet kiedy nie podobają mi się bardzo - coś innego, świeżego zawsze będzie górowało nad nudną i schematyczną książką. Z chęcią przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta jest bardzo nietypowa. Jeśli lubi się historie miłosne to też nie nudna. :)

   Usuń

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka