Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

wtorek, 23 czerwca 2015

Świat według T.S. Spiveta - Reif Larsen

Tytuł: Świat według T.S. Spiveta
Tytuł oryginału: The Selected Works of T.S. Spivet
Autor: Reif Larsen
Data wydania: 27 stycznia 2010 r.
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 392

   "Kiedy genialny dwunastoletni kartograf T.S. Spivet niespodziewanie otrzymuje telefon z Instytutu Smithsona zawiadamiający go, że wygrał prestiżową nagrodę, jego zwyczajne życie - o ile tworzenie map rozmów, prowadzonych podczas domowych obiadów można uznać za przejaw zwyczajnego życia - ustępuje wielkiej przygodzie: T.S. rozpoczyna podróż z rodzinnego rancza w stanie Montana do sławnego instytutu w Waszyngtonie. Podczas wędrówki pociągiem towarowym T.S. dokumentuje swoje wyczyny za pomocą map, wykresów i ilustracji. Dociekliwie badając to, co jest wokół niego, stopniowo odkrywa także samego siebie, oddalając się od rancza, jednocześnie zbliża się do domu. Przypadkowo zabrana w podróż opowieść matki o przodkach T.S.-a umożliwia mu dogłębne spojrzenie na rodzinę, którą opuścił, i na rolę, jaką sam w niej odgrywa. Czytając historię, dostrzega, jak niewyraźna jest granica pomiędzy prawdą a fikcją oraz zdaje sobie sprawę, że pomimo całej cechującej go analitycznej dokładności, musi uznać otaczający świat za zagadkę."

- od wydawcy

   Zabierałam się do tej książki jak sójka za morze. Mam ją na swojej półce od kilku lat, kupiłam ją ze względu na nietypowy format i promocyjną cenę (kosztowała jakieś 7 pln). Jednak dopiero niedawno udało mi się ją skończyć. Zaczynałam ją wielokrotnie, ale zawsze było coś ważniejszego. W końcu przyszedł ten moment, że postanowiłam, że dość już zwlekałam i wzięłam się za lekturę. Opis książki tak naprawdę po raz pierwszy przeczytałam pisząc tą recenzję.

   Zaciekawił mnie bardzo nietypowy kształt tej książki, który jest kwadratem. Ma to swoje zastosowanie. Mianowicie oprócz głównego wątku, który idzie ciągłym tekstem, na marginesach zostały w niektórych miejscach wtrącenia - przemyślenia bohatera, rysunki, wykresy i inne mniej lub bardziej przydatne informacje (jednak wszystkie bardzo ciekawe). Ta forma ma jednak jedną wadę. Słabo się te książkę trzyma w ręku i słabo się ją nosi. Myślę, że zabranie się na dobre za nią zajęło mi tak dużo czasu właśnie przez tą nieporęczność. Niemniej jednak bardzo fajny pomysł, ponieważ przez cały czas lektury miałam wrażenie, że T.S. siedzi naprzeciwko mnie i opowiada swoje przygody popijając sok.

   Głównym bohaterem książki jest T.S. Spivet. Pierworodny syn, drugie dziecko w rodzinie osadników (czwarte pokolenie) z Finlandii. Dość dziwnej rodzinie, jeśli mam być szczera. Ojciec, zafascynowany Dzikim Zachodem i zachowujący się jak rasowy kowboj. Matka to pani naukowiec, znawca owadów, od niepamiętnych czasów szukająca bardzo rzadkiego gatunku żuka, który być może w ogóle nie istnieje. Starsza siostra, dziewczyna, która zajmuje się domem, marząca o wyrwaniu się z rancza w Montanie i zostanie miss/aktorką/modelką. Tecumseh Sparrow (nasz bohater) dwunastoletni kartograf, który tworzy mapy wszystkiego co go otacza. Był jeszcze Layton, lecz w wyniku nieszczęśliwego wypadku zginął, a rodzina jakby w ogóle o nim już zapomniała. Opowieść zaczyna się dość niewinnie, czytelnik poznaje rodzinę i jej zwyczaje, a później jest zaznajomiony z przebiegiem kariery naszego geniusza. A co za tym idzie dowiaduje się, że T.S. wygrał nagrodę w Instytucie Smithsona, naukowej kolebce w Waszyngtonie w Dystrykcie Kolumbia. I wtedy zaczynają się przygody bohatera. Jego cieczka z domu i samotna podróż przez Stany Zjednoczona. Jednak dlaczego nikt z jego rodziny go nie szuka? Czy uda mu się dotrzeć w wyznaczonym terminie na miejsce? I właściwie co z tym wszystkim ma wspólnego stado wróbli? Przekonajcie się sami jakich niesamowitych przygód doświadczył ten dzieciak. A twierdze, że warto, bo są tu wątki komiczne i takie, które zjeżą niejednemu włos na głowie. a dodatkowo można się przekonać jaką wartość ma rodzina i poszukiwanie własnego miejsca na ziemi i akceptacji swojego 'ja'.

   Nie mam porównania z wersją angielską, ale uważam, że tłumacz zrobił kawał dobrej roboty. Chodzi mi głównie o to, że był w stanie połączyć myślenie dwunastolatka i zarazem naukowca w sposób, który nie przytłacza. Czyta się to naprawdę dobrze. Choć muszę przyznać, że momentami byłam trochę zirytowana tymi wtrąceniami na marginesie. Niby są strzałki, dotyczące w którym miejscu należy je przeczytać, ale docelowo było to dość męczące odrywać się od głównego wątku. Z kolei pominięcie ich zostawiało wrażenie, że nie przeczytało się książki w całości.

   Dziś Dzień Ojca. Dlatego stwierdziłam, że książka, która porusza wątek szukania swojego miejsca w rodzinie jest dobrą na ten dzień. A Wy złożyliście już życzenia swoim tatusiom? :)

★★★★★★★☆☆☆


14 komentarzy :

 1. Nie słyszałam o tej książce, ale niestety fabuła niezbyt do mnie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fabuła wydaje się na początku bardzo dziecinna, ale koniec końców niesie za sobą ładne przesłanie. Jednak rozumiem, że nie każdy będzie miał ochotę ją czytać. :)

   Usuń
 2. Chciałam przeczytać tę książkę jakieś 7 lat temu, kiedy byłam w podstawówce, ale jakoś mi to nie szło... A teraz... ochota chyba mi już przeszła...
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też na początku nie szło, ale później się rozkręciło. :)

   Usuń
 3. Nigdy nie słyszałam o tej książce, ale wydanie... okładka, wow! I jeszcze piszesz, ze na marginesach są notatki, zapiski... bardzo ciekawe :) Naprawdę mnie zaintrygowałaś!

  Pozdrawiam, Insane z przy-goracej-herbacie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie bardzo niespotykana forma wydania sprawiła, że po nią sięgnęłam :)

   Usuń
 4. Książka wydaję się być ciekawa przez swoją formę, jednak sama fabuła jakoś do mnie nie przemawia. Chyba raczej po nią nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że najbardziej zachwycone fabułą będą dzieci z ostatnich klas podstawówki. Jednak warto ją przeczytać niejako ciekawostkę wydawniczą :)

   Usuń
 5. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce i nie jestem pewna, czy zdecyduję się ją przeczytać, ponieważ fabuła chyba nie do końca mnie zachęciła.

  Zapraszam na http://alejaczytelnika.blogspot.com/ :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pewnie przeszłabym obojętnie obok tej książki, gdyby nie cena i forma wydania :)

   Usuń
 6. Wydaję się być ciekawa.Ciekawe,czy znajdę ją w swojej bibliotece ;3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka została wydana już jakiś czas temu, więc możliwe, że jest już w bibliotekach :D

   Usuń
 7. Pierwsze widzę to cudo na oczy, a tu proszę! Bardzo ciekawe. :) Myślę, że muszę się zastanowić nad tą pozycją bo mimo, że dwunastu lat już nie mam, od czasu do czasu, przeczytanie takiej mądrej powieści mi nie zaszkodzi. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na książkę dla dzieci. Pocieszam się tym, że na rynku nadal można znaleźć wartościowe książki dla młodych czytelników. :)

   Usuń

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka