Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

sobota, 5 listopada 2016

Hygge. Duńska sztuka szczęścia // Marie Tourel Søderberg


"Jedno niepozorne słowo wyraża to, co naprawdę liczy się w życiu: hygge.

Hygge to sowo określające filozofię życia, która czyni Duńczyków najszczęśliwszym narodem na świecie. Nie ma ono odpowiednika w języku polskim, a opisuje chwile szczęścia, ciepła i bliskości, które możemy odnaleźć w najzwyklejszych sytuacjach.

Wszyscy instynktownie rozpoznajemy uczucie hygge. Pojawia się, kiedy przybierasz ulubioną pozycję na kanapie z ciekawą książką albo jesz pyszny posiłek z przyjaciółmi. Nie wszyscy jednak potrafimy wygospodarować czas na takie chwile.

Ta piękna, autentyczna książka Marie Tourell Søderberg pokaże ci, że hygge tak naprawdę można zaleźć wszędzie, jeśli się tylko wie, jak szukać. Bo hygge przenika wszystkie aspekty naszej codzienności: od wystroju wnętrz po gotowanie.

Dzięki tej książce nauczysz się odnajdywać i tworzyć hygge. Docenisz znaczenie tych momentów i zrozumiesz, dlaczego we współczesnym zabieganym świecie tak ważne jest na chwilę wyłączyć się i znaleźć czas na hygge."

- od wydawcy

   Jestem przekonana, że w Waszym życiu były takie momenty błogości, że chcieliście, aby ta chwila trwała wiecznie. Czy to magicznie miejsce w dalekim kraju, obiad rodzinny, a może wizyta w uroczej kawiarni w okolicy domu - każda chwila może być hygge. Bo hygge to właśnie duńskie słowo określające tą chwilę wywołującą ten błogostan. 

   Książka jest przepięknie wydana. Piękne zdjęcia, piękna okładka, gruby biały papier. Okładka kojarzy mi się dodatkowo ze Świętami, które też są jednym z tych momentów hygge. Osobiście uważam, że jest to idealny prezent świąteczny, nie tylko ze względu na walory wizualne, ale i na treść.

   Treść podzielona została na kilka rozdziałów, z których każdy traktuje o innej stronie hygge. Pierwsze kilka rozdziałów to wprowadzenie czytelnika w termin hygge, który jak się okazuje dobrze znamy, mimo że nie mamy na ten stan osobnego słowa. Jest rozdział, który został poświęcony jedzeniu (znajdziemy tu kilka ciekawych przepisów - ja sama na pewno z nich skorzystam); rozdział poświęcony wystrojowi wnętrz; rozdział, który nauczy nas jak szukać hygge w każdej sytuacji przez cały rok.

Hygge to zaprzeczenie wyścigu szczurów. Nie trzeba o wszystko walczyć. Hygge przyczynia się do ogólnego stanu zadowolenia w dłuższej perspektywie. Właściwie hygge powinno być religią.

Moje hygge:
  • wpatrywanie się w ogień w letni wieczór
  • cieszenie się kubkiem parującej indyjskiej herbaty w zimowy wieczór
  • wspólne gotowanie z przyjaciółmi
  • wieczorna ciepła kąpiel po ciężkim dniu
  • te chwile, w których muzyka oddziałuje na każdą komórkę mojego ciała
  • kluski leniwe mojej Mamy - na pewno każdy z Was ma taką potrawę, która wprawia go w stan hygge
  • WarsandSawa - to jedno z tych nielicznych miejsc, które nigdy mi się nie znudzą, koniecznie tam zajrzyjcie będą w Warszawie
   Koniecznie zapoznajcie się z tą książką. Nauczycie się, jak czerpać jak najwięcej z codziennych wydarzeń, a może już z nich czerpiecie? Jeśli tak to dajcie znać w komentarzach kiedy odnajdujecie hygge.

Chwile hygge to przebłyski codzienności, które nas uszczęśliwiają.
Najwspanialsze z nich lśnią i migoczą jak gwiazdy na niebie. 
Kiedy umiesz je nazwać, uświadamiasz sobie, że są na wyciągnięcie ręki.
Tylko czekają, aż je zauważysz.

★★★★★★★

Za możliwość przeczytania Hygge. Duńska sztuka szczęścia serdecznie dziękuję Wydawnictwu Insignis.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka