Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

piątek, 13 listopada 2015

Odessa i tajemnica Skrybopolis - Peter van Olmen

Tytuł: Odessa i tajemnica Skrybopolis
Tytuł oryginału: De kleine Odessa - Het levende boek
Autor: Pater van Olmen
Data premiery: 9 października 2013 r.
Wydawca: Literacki Egmont
Liczba stron: 464

   "Odessa ma trzynaście lat, głowę pełną pomysłów i jedno pragnienie - chciałaby odszukać ojca, którego nigdy nie poznała.
Pewnego dnia w ręce dziewczynki trafia dziwna książka. Chwilę później jakieś stwory porywają jej matkę. Odessa musi ją ratować.
Trop prowadzi do miasta pisarzy, gdzie prawdopodobnie przebywa również ojciec. Niestety, w Skrybopolis dzieje się źle - upadły pisarz Mabarak chce przejąć władzę i robi wszystko co w jego mocy, by pozbawić pisarzy inspiracji. Jak będą bronić się Szekspir, Dostojewski i Kafka? Co grozi miastu, w którym zadomowiły się stworzenia wypuszczone z najstraszniejszych historii? I jaką rolę w tym wszystkim odegra Odessa i towarzyszący jej nieznośny gadający kanarek?
Wspaniała, pełna humoru i magii podróż przez literaturę!"

- od wydawcy

   Będąc w bibliotece z siostrą moją uwagę przyciągnęła ta książka. W sumie nic specjalnego nie miała, ale są takie książki, które ewidentnie wysyłają do nas jakieś sygnały i od razu chce się po nie sięgnąć. W tej książce zresztą pojawia się motyw książek, które przyciągają czytelnika.

    Odessa, główna bohaterka, czuje się niezauważana przez matkę, która godzinami przesiaduje w domowej bibliotece. W związku z tym nocami wymyka się z domu, by z dachów podziwiać miasto i wysłać do ludzi samolociki z własnymi wierszami. Któregoś dnia dziewczynka widzi, że pustym placu w centrum miasta leży świecąca książka. Oczywiście nie może się powstrzymać i schodzi po nią z dachu. Jednak nie tylko ona chce dostać tę książkę w swoje ręce. Musi uciekać.

   Niedługo potem bohaterka jest świadkiem jak dziwne świniowate stwory porywają kobietę. Później okazuje się, że to jej matka. Odessa jest w niebezpieczeństwie, bo ci, którzy porwali jej matkę, na pewno niedługo po nią przyjdą. Jedynym ratunkiem dla Odessy jest zaufanie gadającemu kanarkowi i wyruszenie w podróż do tajemniczego miasta pisarzy, Skrybopolis.

   Podczas podróży do dziewczynki docierają dziwne informacje, drzewa szepczą, że jest Nikim Innym z przepowiedni. W jaskini odnajduje potworną książkę, która wydaje się uspokajać w towarzystwie Odessy. I kim jest Mabarak, o którym wszyscy mówią z trwogą w głosie? Czy wszyscy pisarze świata są w niebezpieczeństwie? Czy Odessa spełni pokładane w niej nadzieje? i czy jej matka dobrowolnie przebywała w pałacu porywacza? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, musicie przeczytać tę książkę.

   Książka napisana jest lekkim i przyjemnym piórem. Czyta się to bardzo szybko, a wydarzenia pędzą jak kolejka górska. To niesamowite jak autor umiejętnie oddał charakter poszczególnych pisarzy, jak Dostojewski, Kafka czy w końcu Szekspir. Bohaterowie wykreowani są w sposób mistrzowski. Przynajmniej Ci drugoplanowi, bo sama Odessa była dosyć irytująca, jak na mój gust.

   Docelowo stwierdzam, że pomimo plusów, książka była dla mnie zbyt infantylna. Jestem już za stara na takie historie. Ale myślę, że dziewczynkom w wieku 12 lat ta książka dostarczy wielu milych chwil i fabuła bardzo im się spodoba.

★★★★★☆☆☆☆☆

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka