Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

piątek, 24 kwietnia 2015

Miecz przeznaczenia - Andrzej Sapkowski

Tytuł: Miecz przeznaczenia
Autor: Andrzej Sapkowski
Data wydania: 1992 r.
Wydawca: SuperNOWA
Liczba stron: 368

   "Wiedźmiński kodeks stawia tę sprawę  w sposób jednoznaczny: wiedźminowi smoka zabijać się nie godzi. To gatunek zagrożony wymarciem. Aczkolwiek w powszechnej opinii to gad najbardziej wredny. Na oszluzgi, widłogony i latawce kodeks polować przyzwala.
Ale na smoki - nie.
Wiedźmin Geralt przyłącza się jednak do zorganizowanej przez króla Niedamira wyprawy na smoka, który skrył się w jaskiniach Gór Pustulskich. Na swej drodze spotyka trubadura Jaskra oraz - jakżeby inaczej - czarodziejkę Yennefer. Wśród zaproszonych przez króla co sławniejszych smokobójców jest Eyck z Denesle, rycerz bez skazy i zmazy, Rębacze z Cinfrid i szóstka krasnoludów pod komendą Yarpena Zigrina. Motywacje są różne, ale cel jeden.
Smok nie ma szans."

 - lubimyczytać.pl


Cykl wiedźmiński
   Ostanie życzenie | Miecz przeznaczenia | Krew elfów | Czas pogardy | Chrzest ognia | Wieża jaskółki | Pani jeziora | Coś się kończy, coś się zaczyna | Sezon burz

   Stwierdziłam, że po pierwszym tomie opowiadań muszę sobie zrobić małą przerwę od wiedźmina. Bardzo mi się podobają te książki, ale co za dużo to niezdrowo. 

   Fajne jest to, że ten tom opowiadań skupia się na relacjach międzyludzkich wiedźmina. Czytelnik ma szansę zapoznać się bliżej z miłością Geralta do Yennefer, czarodziejki tak nieobliczalnej jak zmiany pogodowe. Jest też rozwinięcie jednego opowiadania z pierwszej części, a mianowicie wątek dziecka, które zostało Geraltowi przeznaczone. Czytelnik jest świadkiem jego pierwszego spotkania z Ciri oraz rozwoju ich znajomości. Są również inne smaczki, ale to już zostawiam Wam. Przekonajcie się sami, że wiedźmin to też człowiek, pomimo swoich mutacji.

   Co do stylu autora, to Pan Sapkowski jest mistrzem w pisaniu. Ani razu nie było momentu, że mnie znużyło i miałam ochotę zrobić sobie przerwę.

   O okładce znów nie mogę się wypowiedzieć. Ta sama stylistyka lat 90. W ogóle do mnie nie trafia. 

   Wyszło bardzo krótko, ale chyba nie potrafię pisać więcej o kolejnych tomach. Za każdym razem zastanawiam się jak moja siostra to robi, że jej recenzje są długie na co najmniej kartkę A4! 
Następną książkę, którą przeczytałam jest Sezon burz. Już pisałam, że chronologia sprawia, że nie czuję się zaplątana. Wyglądajcie recenzji na początku czerwca (moja siostra pomimo przygotowań do matury idzie jak burza z czytaniem i recenzje zaplanowane są do końca maja, a niektóre nawet na dalsze terminy).

★★★★★★★★☆☆

8 komentarzy :

 1. Po Sapkowskiego i jego Wiedźmina sam muszę sięgnąć i to w tym roku. Potrzeba mi jakiejś dłuższej wciągającej serii fantasy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie jestem po lekturze opowiadań, ale już się przekonałam, że bardzo wciagająca jest ta seria. :)

   Usuń
 2. Książka zasługuje jak najbardziej na taką ocenę. Wiadomo, Sapcio - nasza fantastyka jest genialna :)

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słabo znam polską fantastykę, ale powoli dojrzewam do decyzji podjęcia kolejnych prób zapoznania się z nią. Nie ukrywam, że Sapkowski bardzo się do tego przyczynia. :D

   Usuń
 3. Uwielbiam całą sagę o Geralcie z Rivii :D Z chęcią do niej wrócę w najbliższym czasie, bo sporo już czasu upłynęło od ostatniego spotkania :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja, jak skończę całość, będę na pewno nad ty ubolewać. Dlatego na 100% kiedyś wróce do tego cyklu. :)

   Usuń
 4. Całą sagę darzę ogromną miłością już od bodajże dwóch lat. Styl autora jest po prostu rewelacyjny, chociaż trzeba przyznać, że wielkim wrażliwcom może nie przypaść do gustu. Jednak trochę krwi tam się rozlewa ;)

  http://czytanie-i-ogladanie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem bardzo wrażliwa jeżeli chodzi o widok krwi, ale nawet najbardziej rzeźnickie opisy nie są w stanie mną wstrząsnąć.

   Usuń

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka