Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

niedziela, 19 czerwca 2016

Wędrówka przez słońce // Corban Addison


"TRZY KONTYNENTY, DWIE KULTURY I MROCZNY ŚWIAT WSPÓŁCZESNEGO NIEWOLNICTWA

Przez nadbrzeżną miejscowość w Indiach przetacza się tsunami. Siedemnastoletnia Ahalya Ghai i jej piętnastoletnia siostra Sita tracą rodzinę i dom. Chcą się schronić w przyklasztornej szkole, do której uczęszczają, ale w drodze zostają porwane przez handlarzy kobiet. Trafiają do świata nielegalnego biznesu i przemocy seksualnej, w którym najcenniejsza jest niewinność dziecka.

W Waszyngtonie prawnik Thomas Clarke zmaga się z kryzysem osobistym i zawodowym. Dręczony przez wspomnienie tragicznej śmierci malutkiej córeczki i opuszczony przez żonę podejmuje brzemienną w skutki decyzję. Wyjeżdża do Indii z ramienia organizacji pozarządowej, która ściga handlarzy kobiet. W Bombaju kwitnie handel seksem, czemu sprzyja skorumpowany system sądowniczy. poznawszy losy Ahalyi i Sity, Clarke postanawia ocalić dziewczyny, co prowadzi do dramatycznej rozgrywki z międzynarodową siatką bezwzględnych przestępców."

- od wydawcy

   Kiedyś gdzieś natrafiłam na tę książkę, ale było to dawno i jakoś o niej zapomniałam. Do momentu, gdy potrzebowałam rozbudować swoją pracę dyplomową. Podsunęła mi ją promotorka i cieszę się, że miałam okazję przeczytać tę książkę.

   Moje zapomnienie o tej pozycji wynika z tego, że ma tak słabo zapadającą w pamięć okładkę. Jakoś zupełnie nie mam do niej przekonania. No niby kolorystyka się zgadza, czuć duchotę i zakurzenie wielkiego miasta, niby zgadza się indyjska kobieta, ale jakoś na koronka burzy całe wrażenie. W każdym razie okładka jest porządna, bo jest twardą oprawą.

   Książka zaczyna się dwoma osobnymi wątkami, które w miarę czytania łączą się w jeden.
Pierwszy z nich to historia dwóch sióstr z Indii. Siedemnastoletnia Ahalya i piętnastoletnia Sita mieszkają na południowym wybrzeżu Indii wraz z rodzicami. Pewnego dnia w miasteczko uderza fala tsunami i rodzice dziewczyn giną. Postanawiają udać się do katolickiej szkoły, w której się uczą, aby prosić zakonnice o pomoc. Jednak w wyniku splotu nieszczęśliwych zdarzeń trafiają do burdelu w Bombaju sprzedane przez handlarzy ludźmi.
Drugi wątek to historia amerykańskiego prawnika Thomasa Clarka, który boryka się z problemami osobistymi i zawodowymi. Odeszła od niego żona, ponieważ nie potrafili się dogadać po tragicznej śmierci ich małej córeczki, a w pracy został oskarżony o niedopatrzenia przy bardzo ważnej sprawie. Przytłoczony swoim życie postanawia wyjechać do Bombaju, aby pracować dla organizacji pozarządowej działającej na rzecz handlu ludźmi. Liczy również na to, że uda mu się spotkać z żoną (z pochodzenia hinduską) i uratować ich małżeństwo. W Bombaju bardzo mocno angażuje się w działania organizacji, chce brać udział w akcjach pomocowych, itd. Na jednej takiej akcji udaje im się uratować starszą z sióstr, jednak los młodszej pozostaje nieznany.
Co stało się z Sitą? Czy Ahalyi i Sicie uda się ponownie spotkać? Czy Thomas dogada się z żoną czy wróci do Ameryki? Cóż, musicie się sami przekonać. Ja od siebie mogę powiedzieć tylko tyle, że naprawdę warto.

   Styl, w jakim napisana jest książka, jest bardzo na plus. Mimo trudnych tematów poruszanych w książce, chce się ją czytać i nie można się oderwać do samego końca. Tłumaczka spisała się na medal. :)

   Jest to książka momentami straszna, momentami wyciskająca łzy, momentami piękna, ale na pewno dla kogoś, kto lubi tematykę handlu ludźmi i jego brutalnego świata. Nie jest to łatwa tematyka, wiem, ale jeśli ktoś po nią sięgnie na pewno spędzi przy niej fajnie czas.

★★★★★★★★☆☆

Wędrówka przez słońce, Corban Addison, Świąt Książki, 2012

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka