Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

niedziela, 6 grudnia 2015

Slumdog. Milioner z ulicy - Vikas Swarup

Tytuł: Slumdog. Milioner z ulicy
Tytuł oryginału: Q & A 
Autor: Vikas Swarup
Data premiery: luty 2009 r.
Wydawca: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 280

   "Ram Mohammad Thomas został aresztowany za to, że poprawnie odpowiedział na dwanaście pytań w teleturnieju Kto wygra miliard?. Nikt nie wierzy, że biedny sierota, który nigdy nie przeczytał gazety i nie chodził do szkoły, potrafił podać nazwę najmniejszej planety Układu Słonecznego albo tytuł dramatu Szekspira. Po prostu musiał oszukiwać! Oglądając telewizyjny zapis programu, Ram opowiada nam historię swego życia, przez które prowadzi go niezawodny instynkt. Za każdym z pytań teleturnieju kryje się jakaś opowieść - o dzieciństwie pod opieką księdza, o spotkaniu z australijskim pułkownikiem mającym obsesję na punkcie bezpieczeństwa, o nielegalnej pracy przewodnika Tadż Mahal.
Powieść składa się z kalejdoskopowych obrazów współczesnych Indii połączonych postacią kilkunastoletniego bohatera, który mimo codziennej walki o przetrwanie nie rezygnuje ze swoich marzeń i odnajduje odpowiedzi nie tylko na pytania teleturniejowe, ale i na najważniejsze ze stawianych przez życie"

- od wydawcy

   Byłam na premierze filmu. Pamiętam, że bardzo mi się podobał, ale nic z niego już nie pamiętam. Okazja na przeczytanie książki nadarzyła się w tym roku. Piszę pracę licencjacką na temat prostytucji w Indiach i jeden z rozdziałów będzie poświęcony przedstawieniu problemu prostytucji w literaturze i filmie. I tak trafiłam na informację, że w tej książce taki wątek się pojawia.

   Czytałam, czytałam i czytałam i nigdzie tego wątku nie było. Gdy już stwierdziłam, że pewnie czytam ją niepotrzebnie, wątek się pojawił. W każdym razie, nawet gdyby się nie pojawił, to nie żałowałabym lektury, ponieważ autor ma bardzo dobre pióro. Czyta się to bardzo szybko i przyjemnie. I pomimo że życie głównego bohatera nie było usłane kwiatkami, mało tego było bardzo trudne i nieprzyjemne, to czytelnik nie czuje się przytłoczonymi tymi nieprzyjemnymi wydarzeniami.

   Głównym bohaterem jest Ram Mohammad Thomas. Poznajemy go w momencie aresztowania pod zarzutem oszukiwania w teleturnieju Kto wygra miliard? Policjanci są zmotywowani, aby za wszelką cenę wydusić z niego przyznanie się do winy. Uciekają się do tortur - ten, kto trochę czytał o policji w Indiach na pewno nie jest zdziwiony. Zanim sprawy przybrały zły obrót, z aresztu wyciąga Rama pani adwokat. Tylko, że Ram wcale jej nie zna.
   Aby skutecznie wybronić bohatera pani adwokat musi poznać historie z życia Ram, które pozwoliły mu poprawnie odpowiedzieć na każde z 13 pytań. W jej mieszkaniu pytanie po pytaniu Ram opowiada historię swojego życia. Co w tym życiu się wydarzyło, że na odpowiedzi na pytania, na które nawet bardzo wykształcony człowiek miałby problem z odpowiedzią? Sięgnijcie po tę książkę i przekonajcie się sami.

   O okładce nie będę się za bardzo rozpisywać, bo szczerze powiedziawszy nie ma o czym. Okładka filmowa i o, tyle w temacie.

   Polecam ją każdemu, bo jest to naprawdę piękna i wartościowa historia o tym, że nigdy nie można rezygnować z własnych marzeń. Teraz mamy gorsze dni, ale kiedyś na pewno nasz los się odmieni, wystarczy, że będziemy dążyć do wyznaczonego sobie celu. Dodatkowo fajnie można uzupełnić lekturę o obejrzenie filmu.

★★★★★★★★☆☆

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka