Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

piątek, 23 października 2015

Wynalazek Hugona Cabreta - Brian Selznick

Tytuł: Wynalazek Hugona Cabreta
Tytuł oryginału: The Invention of Hugo Cabret
Autor: Brian Selznick
Data wydania: 2008 r.
Wydawca: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 536

   "Hugo - sierota, zegarmistrz i zlodziej - mieszka w korytarzach ruchliwego paryskiego dworca, gdzie jego przetrwanie zależy od zachowania tajemnicy i anonimowości. kiedy jednak jego losy zazębiają się z życiem dziewczynki uwielbiającej książki oraz zgorzkniałego starca prowadzącego na dworcu sklepik z zabawkami, jego największy sekret zostaje zagrożony.
   Tajemniczy rysunek, cenny notes, skradziony klucz, mechaniczny człowiek i ukryta wiadomość - oto elementy tworzące szkielet tej wzruszającej i fascynującej powieści.

   Na stronach pokrytych oryginalnymi rysunkami, łącząc elementy książki obrazkowej, opowieści graficznej i filmu, Brian Selznick przekracza ramy formy powieściowej."

- od wydawcy

   Będąc w bibliotece z siostrą miałam zamiar tylko oddać książki. Jednak jak na osobę uzależnioną od książek przystało nie mogłam wyjść bez chociaż jednej pozycji. O tej książce nigdy wcześniej nie słyszałam. Zresztą to nawet nie ja ją znalazłam na półce, ale zaintrygowały mnie czarne brzegi kartek oraz to, że książka łączy w sobie powieść graficzną i normalny tekst. Komiksy czyta mi się ciężko, niby obrazki z tekstem, a jednak, ale tu było inaczej, bo te obrazki są jak kadry filmowe.

   Pochłonęłam ją w kilka godzin, bo tekstu jest niewiele. Jak już się pojawia, to jest to napisane w bardzo przyjemny sposób i czyta się to bardzo szybko. Autor miał bardzo fajną koncepcję na napisanie fajnej książki dla dzieci i młodej młodzieży, która łączy w sobie wiedzę na temat filmu, zegarmistrzostwa i umiejętności manualnych. Dodatkowo przekazuje pasję do czytania książek. Czyli to, co tygryski lubią najbardziej. No i inspiracją do powstania tej książki była prawdziwa osoba, która w tej książce występuje.

    Dwunastoletni Hugo, po śmierci rodziców został przygarnięty przez zdziwaczałego wuja, który zabiera chłopca na paryski dworzec pociągowy i tam uczy obowiązków dworcowego zegarmistrza. Społeczeństwo nie ma pojęciu o istnieniu chłopca, dlatego gdy wuj znika, nikt się nie orientuje, ponieważ zegary nadal są nakręcane i chodzą tak, jak powinny. Wszystko idzie w miarę dobrze, do momentu, gdy jedna ze sklepikarek przyłapuje go na kradzieży. Hugo postanawia brać nogi za pas, tylko co zrobić z tajemniczą ludzką machiną, którą otrzymał od ojca? Czy przypadkowo spotkana dziewczynka okaże się jego jedyną przyjaciółką? Czy pan ze sklepu z zabawkami wie coś o mechanizmie, nad którym pracował jego ojciec? I co z tym wszystkim wspólnego ma nieżyjący już twórca filmów? Dajecie się porwać przygodzie, która zaprowadzi Was w niespodziewane alejki sztuki filmowej

   Naprawdę świetna książka, która zachwyci każdego, tego małego, i tego trochę większego czytelnika. Gratka, która zachęci do czytania nawet największego rozbrykanego przeciwnika. Na pewno na chwilę zatrzyma energiczne dziecko i będziecie mieli chwilę spokoju dla siebie.

★★★★★★★★★

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka