Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

piątek, 9 października 2015

Kot Alchemika - Walter Moers

Tytuł: Kot Alchemika
Tytuł oryginału: Der Schrecksenmeister
Autor: Walter Moers
Data premiery: 18 lutego 2010 r.
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 376

   "W Sledwai, najbardziej chorym mieście w Camonii, niezwykle uzdolniony krotek Echo po śmierci swej pańci popada w poważne tarapaty. Zostaje zmuszony do zawarcia zgubnej w skutkach umowy z przeraźnikiem miejskim Sukkubiusem Eisspinem. Uprawnia ona Eisspina do zabicia krotk podczas następnej pełni księżyca i wygotowania z niego tłuszczu. Do tego czasu Eisspin zobowiązuje się karmić go najbardziej wymyślnymi potrawami. Przeraźnik nie spodziewa się jednak po krotku pomysłowości i woli życia, nie bierze też pod uwagę jego nowych przyjaciół - Dumających Jaj i Złotej Wiewiórki, jednookiego puchacza Fiodora F. Fiodora, Gotowanego Upiora, a przede wszystkim Izanueli Anacaci, ostatniej przeraźnicy miasta Sledwaya.
Poznajcie kolejne po Księgogrodzie fascynujące miasto Camonii - Sledwayę. Tu zdrowie oznacza chorobę, to co słuszne okazuje się niesłuszne, a co niewłaściwe - właściwe. To miejsce, w którym przeraźnik ma na sumieniu coś więcej niż tylko kiepską pogodę."

- od wydawcy

   O książkach Waltera Moersa słyszałam już jakiś czas temu. Trafiłam na nie tylko dlatego, że do jednej z kupionych książek dołączona była zakładka reklamowa. Już same okładki wystarczyły, żeby zainteresować mnie na tyle, aby po nie sięgnąć. Jednak minęło ze dwa lata nim w końcu się na to zdobyłam.

   Okładki może i są fajne, ale format książki jest absurdalny. Książka wielkości bloku A4 na pewno nie zachęci dziecka do czytania, bo trzymanie jej jest co najmniej niewygodne. Dodatkowo twarda oprawa powoduje, że książka jest zbyt ciężka. Ilustracje w środku mnie nie powaliły. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że były zbędne, no ale to w końcu książka dla dzieci...

   Książka napisana jest lekkim piórem, jednak momentami tak się wlecze, że czytelnik usypia. Niektóre opisy potrafią zająć całą stronicę, która nie jest mała. No ale jak już powiedziała A i zaczęłam ją czytać, to musiałam powiedzieć B i ją skończyć. Przyszło mi to z niemałym trudem.

   Wszystkie tomy opowiadają inną historię, ale osadzoną w jednym uniwersum - Camonii. Ten tom opowiada historię krotka mieszkającego w mieście Sledwaya. Zapytacie kto to krotek? Już wyjaśniam. To bardzo rzadki rodzaj kota, który rozumie i mówi w każdym języku świata, ludzkim i zwierzęcym. Jednak naszemu Echo bardzo źle się powodzi. Po śmierci swojej ukochanej pańci zostaje wyrzucony z domu przez jej rodzinę i tuła się po mieście niezauważany przez wszystkich i głodujący. Pewnego dnia na swej drodze spotyka okropnego człowieka, który w mieście pełni funkcję przeraźnika, Sukkubiusa Eisspina. Gdy ten orientuje się z jakim gatunkiem ma do czynienia postanawia wykorzystać złą sytuację Echa i ubija z nim interes. W zamian za karmienie i miejsce do spania będzie mógł zabić krotka i wytopić z niego cenny tłuszcz. Naiwnie Echo godzi się na te warunki. Czy uda mu się wyjść cało z tej samobójczej umowy? Czy z najgorszym miejscu w całym mieście znajdzie przyjaciół, którzy mu pomogą? Przeżyjcie sami niesamowite przygody razem z Echem.

   Koniec końców - jestem bardzo zawiedziona tą książką i wątpię, abym sięgnęła po kolejne tomy. Jednak polecam przeczytanie tej książki dzieciakom, które lubią się troszkę bać, lubią dobrze skonstruowaną historię i przygody sympatycznych bohaterów. Zdecydowanie nie dla dorosłych.

   Wyszło bardzo krótko, ale mam po tej książce straszny niesmak i nie potrafię o niej nic więcej napisać.

★★★★★☆☆☆☆

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka