Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

czwartek, 3 września 2015

PRZEDPREMIEROWO: Program. Plaga samobójców - Suzanne Young

Tytuł: Program. Część 1. Plaga Samobójców
Tytuł oryginału: The Program
Autorka: Suzanne Young
Data wydania: 23 września 2015 r.
Wydawnictwo: Feeria Young
Liczba stron: 500

   "Nastolatki masowo popełniają samobójstwa. W niektórych szkołach władze wprowadzają więc pilotażowy program przeciwdziałania tej epidemii. Wszelkie objawy depresji są skrupulatnie notowane, a ci, którzy się załamują, są poddawani leczeniu w odizolowanych klinikach. Leczenie wydaje się skuteczne, ale każdy, kto brał udział w programie, wraca do zwykłego życia kompletnie pozbawiony wspomnień. Rodzice Sloane stracili już jedno dziecko i są gotowi na wszystko, by tylko ją uratować. Dziewczyna tłumi więc swoje prawdziwe uczucia. Jedyną osobą, przy której czuje się swobodnie, jest James, jej chłopak. Obiecał jej, że ich dwojgu nic się nie stanie, a Sloane jest pewna, że ich miłość przetrwa wszystko. Lecz z tygodnia na tydzień oboje stają się coraz słabsi. Coraz trudniej im zachowywać twarz, bo dopada ich depresja. A później Program. 
Mroczna, dystopijna powieść z romansem w tle."

- lubimyczytac.pl

 
Gdy wydawnictwo odezwało się do nas w sprawie współpracy, jeden rzut oka na opis książki spowodował, że wiedziałam, że ta książka może mi się spodobać. Po lekturze Miasta ślepców wiedziałam, że gatunek książek w dystopijnym świecie mi się podoba. Jak tylko otrzymałyśmy książkę zabrałam się za jej czytanie, odkładając wszystko inne na bok.

   Książkę czyta się jednym tchem. Cała lektura zajęła mi jeden dzień, ale tylko dlatego, że ja bardzo wolno czytam. Świetnie została skonstruowana pod względem budowania napięcia i rozwoju akcji. Książka została podzielona na 3 części, z których każda ma kilkanaście rozdziałów. Dosyć krótkich, więc jakby ktoś musiał ją odłożyć to nie trzeba się martwić, że do końca rozdziału zostało 60 stron. Chociaż wdaje mi się, że nie będziecie chcieli jej odkładać nawet na sekundę.

   Sloane ma siedemnaście lat, chodzi do liceum, ma kochającego chłopaka Jamesa. Wydaje się, że wszystko jest w normie, jest normalną nastolatką. Jednak prawda jest taka, że nad jej rodziną i przyjaciółmi wisi zmora tragedii, jaką było samobójstwo jej brata. Zresztą nie tylko jej brat odebrał sobie życie. Nastolatki masowo popełniają samobójstwo. Doszło do tego, że ab przeciwdziałać epidemii władze Stanów Zjednoczonych wprowadziły tak zwany Program. Ma on za zadanie kontrolować samopoczucie młodzieży i przeciwdziałać ewentualnym objawom depresji poprzez umieszczanie ich w zamkniętych ośrodkach i poddawaniu odpowiedniemu leczeniu. Jednak sama myśl o leczeniu przeraża. Młodzi poddani terapii wracają do normalnego świata pozbawieni wspomnień z przeszłości. Czy Sloane i Jamesowi uda się uniknąć leczenia? Czy ich miłość przetrwa próbę, jeśli tam trafia? I jakie zastosowanie mają kolorowe tabletki, którymi faszerowane są dzieciaki? Przekonajcie się sami, gwarantuję Wam, że nie będziecie się ani chwili nudzić, bo książka jest rewelacyjna.

   Projekt okładki jest bardzo przemyślany. Biel dodatkowo podkreśla osamotnienie, które towarzyszy bohaterce przez większość książki i idealnie nawiązuje do sterylnie białego ośrodka kliniki Programu. Mi osobiście kojarzy się trochę z prosektorium - widok oczami lekarza sądowego, który dostał na stół ciało samobójczyni.

   Jak już pisałam wielokrotnie, nie przepadam za literaturą młodzieżową. Jednak ostatnio na rynku wydawniczym pojawia się sporo ciekawych pozycji, które niosą za sobą jakieś głębsze przesłanie. Do tych pozycji zdecydowanie można zaliczyć Plagę samobójców. Polecam ją każdemu, a zwłaszcza osobom, które uwielbiają książki poruszające tematy trochę psychologiczne, trochę obyczajowe, ale trzymające w napięciu. Pozycja zdecydowanie warta uwagi.

★★★★★★★★

Książkę mogłyśmy przeczytać dzięki uprzejmości Wydawnictwa Feeria Young! Serdecznie dziękujemy!


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka