Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

niedziela, 18 stycznia 2015

Meto. Dom - Yves Grevet

Tytuł: Meto. Dom
Tytuł oryginału: Méto, Tome 1: La Maison
Autor: Yves Grevet
Data wydania: 18 listopada 2014 r.
Wydawca: Wydawnictwo Dwie Siostry
Liczba stron: 240

   "Witaj w Domu. 
Zapamiętaj: nie ma tu miejsca dla niepokornych i dociekliwych. 
Reguły są bezwzględne, a kary okrutne. 
Każdy twój krok jest pod kontrolą. 
Dostosuj się albo zgiń.

Sześćdziesięciu czterech chłopców żyje w wielkim domu odciętym od świata. Nie pamiętają, jak wyglądało ich życie, zanim tu trafili. Nie wiedzą, co czeka ich w przyszłości. Wiedzą tylko, że każdy, kto za bardzo urośnie, znika na zawsze.
Meto wie, że jego dni w Domu są już policzone. Zanim po niego przyjdą, za wszelką cenę chce poznać prawdę. Czym naprawdę jest Dom? Co czeka tych, którzy go opuszczają? Jak odzyskać wolność? Najwyższy czas złamać reguły. Teraz albo nigdy.
Pierwszy tom trzymającej w napięciu trylogii dla młodych buntowników."

- od wydawcy


Trylogia Meto
Dom | L'Île | Le Monde


   Moja praca ma tę zaletę, że mam dostęp do dużej ilości książek. Wprawdzie są to książki dla przedziału wiekowego 0-13 lat, ale nawet ja, osoba już dużo starsza, znalazłam pozycję godną uwagi. Wcześniej nie słyszałam o tej książce, jednak kiedy się pojawiła w sklepie, w którym pracuję, i przeczytałam opis, stwierdziłam, że warto sprawdzić co to takiego. 

   Wielkie było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że może mnie wciągnąć tak bardzo książka dla młodych gimnazjalistów! Książka na swoje 240 stron ma 10 rozdziałów, które mogą wydawać się długie, zwłaszcza gdy ma się te 12 lat, jednak czcionka jest dość spora, a akcja tak wciągająca, że pochłonęłam książkę w jeden dzień i żałowałam, że wyszedł dopiero jeden tom. Nie mogę się doczekać następnych!

   Rzecz dzieje się w bliżej nieokreślonym miejscu i czasie. Wiadomo, że tytułowy Dom znajduje się na wyspie wulkanicznej o kształcie rozgwiazdy, dlatego temperatura w nim jest dość wysoka (normalna temperatura ciała chłopców to 37,4 stopni). Tytułowy bohater Meto ma mniej więcej 14 lat. Jest chłopcem buntowniczym, często wpadającym w tarapaty, przez co nie raz trafiał do lodówy (kara w postaci spędzenia kilku dni w chłodni w kuchni), jednak przystosowanym do rygorystycznych zasad panujących w Domu. Akcja rozpoczyna się, kiedy Meto zostaje wezwany do Cezara (coś jak dyrektor, tyle, że jest ich 5.) i zostaje mu przydzielony młody chłopiec do inicjacji, Krassus. Chłopiec szybko załapuje zasady panujące w Domu, zbyt szybko... Meto nabiera jeszcze większych podejrzeń, gdy trafia na cztery dni do lodówy, a tam pracujący tam Romul wyjaśnia mu pewne sprawy. Meto postanawia dowiedzieć się wszystkiego o Domu, wyspie, Cezarach zanim nadejdzie jego czas, zanim jego łóżko trzaśnie i zabiorą go na zawsze. Tak trafia do grupy rebeliantów, którzy chcą zmienić porządek w Domu. Jak to się wszystko skończy musicie przekonać się sami.

   Na uwagę zasługuję również sam autor. Francuski pisarz na co dzień pracuje jako nauczyciel. Może właśnie dlatego w swoich książkach, skierowanych do dzieci i młodzieży, porusza tematy dotyczące społeczności. W jego książkach znajdziemy wątki dotyczące relacji rodzinnych, solidarności, oporu stawianego ciemiężcom oraz dążeniu do wolności. Uważam, że wybranie sobie takich dość poważnych tematów na książki dla dzieci jest ryzykowne, ale autor tak świetnie pisze, że czytelnik nawet nie zauważa, kiedy te wartości sobie przyswaja.

   Jeżeli szukacie czegoś dla swoich dzieciaków, rodzeństwa bądź dla siebie to rozważcie tę pozycję. Jest wciągająca, o ciekawej akcji, nie nudzi - ma wszystkie cechy, które powinna mieć książka, która zachęci nawet najbardziej opornego przed czytaniem nastolatka (książka skierowana głównie do odbiorców płci męskiej lub dziewczynek-chłopczyc). 

★★★★★★★★★☆

2 komentarze :

  1. Hm.. Nie słyszało się o tej pozycji. Nie wiem, czy sięgnę, choć czytam sensację. Czas pokaże.

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi ciekawie, ale to chyba nie jest moja pozycja obowiązkowa ;)

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka