Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

środa, 1 października 2014

TAG 10 najważniejszych książek w moim życiu

Zostałyśmy z Asią nominowane przez Monę Te z bloga Antymateria do tagu 10 najważniejszych książek w moim życiu. Za nominację serdecznie dziękujemy i już nie przedłużając, poznajcie nasze wybory. Każdy kto chce, a jeszcze nie wziął udziału, niech się czuje nominowany przez nas! 

Źródło - Antymateria
Alicja

1. Seria Harry Potter - J.K. Rowling

Raczej nikogo mój wybór nie zdziwi, prawda? Dzięki tej serii pokochałam czytanie jeszcze bardziej, a Hogwart stał się moim domem. Uwielbiam wracać do przygód młodego czarodzieja, który musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu. Podoba mi się siła miłości i przyjaźni, w każdej z książek i to, jak Harry dojrzewa z każdą kolejną książką. 

2. Złodziejka książek - Markus Zusak


 Chociaż historia opisana w niej jest nieprawdziwa, kto wie, że naprawdę nie istniała taka mała złodziejka książek? Zapierająca dech w piersi historia o tym, jak bardzo ludzie mogą być ograniczeni przez organ władzy, o tym, jak bardo ważna jest rodzina i najbliżsi przyjaciele, szczególnie w obliczu zagrożenia i możliwej śmierci. Śmierć jako narrator nadaje jeszcze mroczniejszy klimat, ale w pozytywnym tego określenia znaczeniu, o ile to w ogóle możliwe. Wiem, że nie każdy uważa ją za arcydzieło, ja również, ale jest to wartościowa historia o Liesel Meminger, której życie ciągle rzucało kłody pod nogi, ale ona i tak potrafiła cieszyć się z życia, nawet jeśli wszystko i wszyscy wokół niej odchodzili.


3. Gwiazd naszych wina - John Green.
Choć smutna, to zapadająca w pamięci historia Hazel Grace i Augustusa Watersa jest jedną z moich ulubionych. Opowieść o sile miłości i potrzebie wsparcia przez rodzinę w najtrudniejszych chwilach jest bardzo pouczająca, jak i wzruszająca. Nie każdemu może przypaść do gustu, ale na pewno warto spróbować. Czytałam ją już dwa razy i zamierzam zwiększyć tę liczbę, przynajmniej o jeszcze kilka oczek w górę.

4. Jesteś cudem i Bóg nigdy nie mruga - Regina Brett

Te dwie książki są dla mnie bardo ważne ze względu na tematykę oraz uczucia, jakie we mnie wzbudziły. Pięknie napisane felietony, z których można czerpać wiele radości i ciepła. Polecam osobom, które jeszcze nie wiedzą, co czują i jak powinny postępować w życiu, ale nie tylko. Polecam każdemu, nawet jeśli religia nie jest dla niego taka ważna, to a nuż może się stanie?

5. The Perks of Being a Wallflower - Stephen Chbosky

Czytałam tę powieść i po polsku, i po angielsku i z obu tych wersji jestem zadowolona, ale w tej oryginalnej nieco łatwiej było mi się wczuć w losy bohatera. Bardziej uwydatnione były przeżycia i odczucia młodego Charliego, który był niedoświadczonym w życiu dzieciakiem. Nie jest to jakaś niezwykle ambitna lektura, jednak ma swoje wartości i podejrzewam, że każdemu uda się je zauważyć, jeśli tylko dobrze popatrzy. 

6. Percy Jackson i bogowie Olimpijscy i Olimpijscy herosi - Rick Riordan

Wrzuciłam w ten punkt dwie serie, gdyż nie mogłam się zdecydować na jedną, a brakło mi miejsca na dwie. Wszystkie książki Riordana mają swój niepowtarzalny klimat, ale co ważniejsze, pokazują, że rodzina i przyjaciele to największy skarb, jaki można posiadać, dlatego z niezwykłą rozwagą należy się o niego troszczyć. Percy Jackson jest wystawiony na wiele ciężkich prób, ale zawsze wie (a jeśli nie wie, to później to wynika), że o przyjaciół należy się troszczyć, tak samo jak o rodzinę. Lubię te serie również ze względu na to, że są łatwe w odbiorze i zawierają mnóstwo nawiązań do mitologii - idealna dla dzieci i uczniów, którzy mają problemy z przyswojeniem poszczególnych wydarzeń i "mocy" do bóstw greckich.

7. Igrzyska śmierci - Suzanne Collins

Wszyscy na pewno znają tę trylogię, więc nie będę się rozpisywać. Uciśniona przez władze Katniss chce naprawić społeczeństwo, ale czy jej się uda? Jej starcie wcale nie jest bezsensowne, jak uważa pewnie bardzo dużo ludzi. Ja jednak sądzę, że warto było poświęcić kilka rzeczy na odzyskanie wolnego państwa, możliwości poprawienia bytu swojej rodzinie. Historia Katniss na zawsze pozostanie w mojej pamięci, bo nie jest tak kolorowa, jak pozostałe.

8. Intruz - Stephenie Meyer

Chociaż wiem, że książki Stephenie Meyer nie należą do Waszych ulubionych, to u mnie jest odwrotnie, a już szczególnie jest z "Intruzem", który podbił moje serce. Historia o dążeniu do celu, o tym, że miłość może przezwyciężyć wszystko, nawet bariery pochodzenia, a już szczególnie stereotypy, uważane przez ludzi jako świętość. Opowieść o Melanie, Jaredzie, Wagabundzie i Ianie dała mi wiele do myślenia i po nocach często o niej myślę. To piękna historia, której z chęcią poznałabym dalszy przebieg. 

9. Lato drugiej szansy - Morgan Matson


Tę książkę znam dopiero od niedawna, jest tak świeża, że nawet nie zdążyłam wrzucić recenzji na blog, ale już ją uwielbiam. Piękna historia, nie tylko miłosna, która wystawiona była na wielką próbuję czasu. Chociaż główna bohaterka nie wyróżniała się niczym szczególnym, to utkwiła w mojej pamięci. Po skończeniu dużo myślałam o drugich szansach i tym, dlaczego i komu powinno się je dawać, lub też nie. Polecam gorąco wszystkim, może i u Was znalazłaby się w tym "rankingu".

10. Jądro ciemności - Joseph Conrad

Jest to jedyna lektura, która znalazła się w tym tagu u mnie, ale nieważne. Bardzo lubię "Jądro ciemności", chociaż miałam opory z przeczytaniem go. Nie jest złe, jest wręcz fantastyczne, o ile o takiej książce można rzec takie słowa. Brutalna, pełna wulgaryzmów książka jest obrazem codziennych ludzkich emocji, które albo ludzie ujawniają albo zatrzymują dla siebie. Jest to historia, gdzie człowiek musi zmierzyć się sam z okrucieństwem świata, czyli nie odbiega to za bardzo od rzeczywistości, prawda? Krótka, bo krótka, ale naprawdę ciekawa. Nie marudźcie, gdy będziecie ją musieli przeczytać na język polski, bo nic nie stracicie, a możecie jedynie zyskać. 

Asia

1. Mistrz i Małgorzata - Michaił Bułhakow

Zakochałam się w tej książce, kiedy przygotowywałam się do rozszerzonej matury. Nigdy nie przepadałam za klasyką literatury, i szczerze przyznam, że ta książka jest jedyną, która do takowych się zalicza, i którą pokochałam całym sercem.

2. Seria Niefortunnych Zdarzeń - Lemony Snicket

Zawdzięczam tej serii zamiłowanie do książek, które mają wzbudzić w czytelniku zgrozę. Pamiętam jak razem z rodzeństwem Baudelaire przeżywałam przygody, od których włos jeżył się na głowie.

3. Jedenaście minut - Paulo Coelho

Subtelna książka o prostytucji, przez którą zaczęłam interesować się problemem tego "zawodu". Interesuje mnie to na tyle, że zastanawiam się czy nie pisać o indyjskich prostytutkach w swojej pracy licencjackiej na uczelni.

4. Pan Ibrahim i kwiaty Koranu - Eric-Emmanuel Schmitt

Przepiękna opowieść o starości, młodości, dojrzewaniu, podróży i poznawaniu życia. Zachwyca swoją prostotą i subtelnością.

5. Pamiętnik narkomanki - Barbara Rosiek

Jedna z pierwszych ciężkich książek, które przeczytałam.

6. Baśnie braci Grimm

Pamiętam jak dziś kiedy dostałam dwutomowe wydanie tych baśni. Pamiętam swoje uradowanie. Zresztą do tej pory stoją u mnie na półce i czasami do nich zaglądam. Więcej chyba nie muszę dodawać.

7. Przygody Tomka Sawyera - Mark Twain

Spodobała mi się ta książka ze względu na tego łobuziaka.

8. Harry Potter... - J. K. Rowling

Nie trzeba tu dużo pisać. Prawdopodobnie ta seria znajdzie się u większości osób, które wzięły/wezmą udział w tym tagu. Świadczy to jednak o tym, jak dobrą robotę odwaliła autorka.

9. Gra o Tron - George R. R. Martin

Jedna z nielicznych książek zaliczanych do działu fantastyki, która w całości mi się spodobała.

10. Tost. Historia chłopięcego głodu - Nigel Slater

Autobiografia mojego ulubionego kucharza.

4 komentarze :

 1. Gra o tron i Igrzyska również znalazłyby się z moim zestawieniu ;) Muszę w ogóle takie zrobić, bo nominajcę mam z fejsa, ale wolałabym pochwalić się swoimi typami na blogu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja do Harego Pottera jeszcze nie dorosłam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesujące pozycje, aczkolwiek wiele z nich jeszcze przede mną - Harrego ...tylko obejrzałam ekranizację :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję, że odpowiedziałyście na ten tag! :D Kilka z Waszych pozycji się pokrywa z moją własną listą najważniejszych książek... Po prostu je kocham ^^

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka