Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

środa, 20 sierpnia 2014

Nigdziebądź - Neil Gaiman

Tytuł: Nigdziebądź
Tytuł oryginału: Neverwhere
Autor: Neil Gaiman
Data wydania: 17 czerwca 2009 r.
Wydawca: Mag Wydawnictwo
Liczba stron: 360

   "Richard Mayhew, główny bohater, prowadzi życie podobne do każdego z nas - pracuje w firmie, ma przyjaciół, a także piękną narzeczoną Jessicę, z którą planuje wspólną przyszłość. Jednakże pewnego dnia jego świat staje na głowie. Na ulicy spotyka ranną dziewczynę o imieniu Drzwi, której udziela pomocy - od tego momentu staje się mieszkańcem Londynu Pod, leżącego w kanałach i podziemnych przejściach Londynu Nad. Poprzez tę "małą" zmianę staje się niewidoczny dla zwykłych ludzi. Nie mając zbyt wielkiego wyboru, Richard postanawia towarzyszyć dziewczynie, która jest ścigana przez morderców: pana Croupa i Pana Vandemara. Po drodze dołącza do nich tajemnicza Łowczyni i jeszcze bardziej tajemniczy Markiz de Carabas. Razem postanawiają odnaleźć legendarnego anioła Islingtona, który jako jedyny może im pomóc: Richardowi wrócić do jego świata - Londynu Nad, a Drzwi odkryć sekret związany z tragiczną śmiercią całej jej rodziny."

- od wydawcy

   Możecie sobie pogratulować. To Wy zainspirowaliście mnie do sięgnięcia po tę książkę. Na początku byłam niezbyt przychylna jeżeli chodzi o oprawę graficzną okładki oraz o sam rozmiar książki - jak dla mnie jest troszeczkę za duży. Jednak litery są w sam raz. Idealnie się czyta, i nie chodzi mi tylko o rozmiar liter, ale również o lekkie pióro i niesamowitą fabułę.

   Coraz bardziej lubię Gaimana za łatwość z jaką pisze, ale przede wszystkim, że ani razu podczas czytania książki nie byłam znudzona. Wszystko jest tak dobrze skomponowane, że czytelnik nie może oderwać się od książki, jakby oglądał najlepszy film w dziejach ludzkości. Momentami nawet bolał mnie brzuch, bo chciałam już dowiedzieć się, co się wydarzy i czy bohaterom uda się uciec, przeżyć, zdobyć czy zrobić coś innego, co wymyślił dla nich autor.

 Cała historia dzieje się w Londynie, najpierw tym Nad, później przenosi się do tego Pod. Richard Mayhew, czyli główny bohater wiedzie życie jak przeciętny człowiek - ma nudną, ale stateczną pracę, apodyktyczną narzeczoną i wiernych przyjaciół. To wszystko zmienia się, gdy któregoś wieczora poznaje dziewczynę o dość nietypowym imieniu, Drzwi. Czytelnik już wie, że właśnie akcja się dopiero rozkręci, bo w dniu poprzedzającym swój wyjazd do Londynu z rodzinnej Szkocji pewna bezdomna ostrzega go, aby uważał na drzwi.

 Dziewczyna jest ranna, a w dodatku do mieszkania Richarda przychodzi dwóch nieprzyjemnych jegomościów, pan Croup i pan Vandemar. Szukają oni Drzwi, aby ją zabić, bo takie dostali zlecenie. Dziewczyna po częściowym odzyskaniu sił opuszcza mieszkanie Richarda. Jednak po jej odejściu nic nie jest takie jak poprzednio. Wszyscy wokół przestali zauważać naszego bohatera jakby w ogóle nie istniał. Więc Richard udaje się do Londynu Pod, który jest cieniem Londynu, który zna każdy człowiek na świecie. Jego mieszkańcy to wyrzutki społeczeństwa. Nawet życie wygląda tam inaczej. Ludzie mają nietypowe dary, bądź przekleństwa.

   Richard początkowo nie może się odnaleźć w tym przedziwnym świecie, jednak z pomocą w końcu dołącza do Drzwi, markiza de Carabasa i Łowczyni, która stała się ochroniarzem pani Drzwi. Jednak jemu zależy tylko i wyłącznie na odzyskaniu dawnego, nudnego życia. Bohaterowie przeżywają różne przygody. Jednak czy uda im się odnaleźć odpowiedzi na dręczące ich pytania, czy może staną przed trudnym wyborem, który może zaważyć na całym ich dalszym życiu? I czy Richard wróci do swojego życia? I czy naprawdę może do niego powrócić tak jakby nic się nie wydarzyło? Przekonajcie się sami, przynajmniej Ci z Was, którzy jeszcze nie czytali tej książki.

   Pomimo, że okładka jakoś super mnie nie zachęciła, to jednak dałam tej książce szansę i nie żałuję. Tę książkę powinien przeczytać każdy, kto choć trochę lubi dobrze napisane i przemyślane książki. A przecież wszyscy takie lubimy. Już przymierzam się do kolejnej książki Neila Gaimana, i jeżeli ta, którą wybrałam (czyli Amerykańscy bogowie) spodobają mi się, ten autor wejdzie do jakże nielicznego grona moich ulubionych autorów.

   Próbowałam znaleźć serial, który tak właściwie był wcześniej niż książka. Co biorąc pod uwagę jak świetna jest książka, nasuwa pytanie czy serial jest lepszy czy może wręcz przeciwnie. Scenariusz do serialu powstał z ręki Gaimana, więc serial może jest równie dobry. Jednak nigdzie nie można go dostać. :( A może Wy coś na ten temat wiecie? ;P

★★★★★★★★★☆

6 komentarzy :

 1. Nie czytałam jeszcze nic tego autora... Chciałam sięgnąć po "Ocean na końcu drogi", ale polska okładka mnie odstrasza :P Za to ta od "Nigdziebądź" bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A mnie okładka właśnie zachęciła do przeczytania tej książki, no i fakt, że to dzieło autora "Koraliny" i "Gwiezdnego pyłu" :) Uwielbiam tego autora, a to jest jedna z moich ulubionych książek! Magiczna :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo się cieszę, że kiedyś kupiłam tę książkę "w ciemno" i teraz będę miała okazję ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może znajdę ją w bibliotece ;)
  oxu-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Od jakiegoś czasu mam w planach i widzę, że warto w końcu sięgnąć po ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka uboga ale może właśnie dlatego nie zachęca:) I jeszcze ta fabuła...

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka