Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

środa, 3 października 2012

Che Rewolucja - Ernesto Guevara

Tytuł oryginału: Reminiscences of the Cuban Revolutionary War
Tytuł polski: Che rewolucja
Autor: Ernesto Guevara
Data premiery: 25 marca 2009 r.
Wydawca: Wydawnictwo Sonia Draga
Liczba stron: 312


     "Nowe, autoryzowane i poprawione przez Centrum Studiów nad Che Guevarą wydanie wspomnień wielkiego rewolucjonisty to wierna kronika okresu walk zbrojnych na Kubie począwszy od desantu "Granmy", aż po końcową ofensywą Armii Powstańczej. To wstrząsający obraz najważniejszych momentów walki partyzanckiej oraz niezwykły portret wielkiego człowieka przedstawionego nie tyle przez pryzmat legendy i symbolu, lecz na tle codziennych wydarzeń w Sierra Maestra.

     W niniejszym wydaniu po raz pierwszy uwzględniono zmiany, jakie wprowadził już po pierwszej publikacji książki sam Che Guevara, a tekst wzbogacono oryginalnymi zdjęciami, dzięki czemu pozycja ta stanowi dziś najbardziej wiarygodną wersję wspomnień z Kubańskiej Wojny Rewolucyjnej, jaka kiedykolwiek gościła na półkach księgarń.

     Wstrząsający obraz wojny przedstawiony w Che - Rewolucja oraz Dzienniku z Boliwii, innej publikacji Che Guevary, która również ukaże się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga, znany amerykański reżyser Steven Soderbergh postanowił przenieść na duży ekran. Obsadzony w głównej roli Benicio del Toro otrzymał za nią nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Cannes w 2008 roku."


                                                                                                                            - od wydawcy
     Kocham Kubę! Moja miłość zaczęła się w momencie obejrzenia Dirty Dancing 2. Bardzo spodobało mi się to, że w porównaniu z pierwszą częścią tego niezwykłego filmu dość często pokazywane było miasto jako takie. Zaraz po miłości do całej Kuby bez pamięci zakochałam się w Hawanie. I tym razem przyczynił się do tego film Hawana - miasto utracone.  A potem to już poszło z górki. Najpierw film o Che, potem jego kontynuacja. Gdyby nie pieniądze już dawno odwiedziłabym Kubę. Te stare samochody, uliczki, w których czuć, że zatrzymał się czas. Lubię Fidela Castro tylko ze względu, że przyczynił się do tego jak wygląda dzisiejsza Kuba. Choć mam świadomość, że jeżeli kiedyś uda się na Kubie wprowadzić demokrację, to już nie będzie ta sama Kuba, którą pokochałam. W każdym razie pewnego dnia stwierdziłam, że tak naprawdę nie wiem o Kubie nic po za tym, co powiedziały mi filmy i postanowiłam to zmienić. Okazja trafiła się jakiś czas temu jak wybrałam się na Garażówkę w Warszawie. Zakupiłam książkę w stanie świadczącym, że nikt jej nie używał i dałam za nią połowę jej ceny księgarnianej.


     Muszę przyznać, że nie przypominam sobie informacji o Kubie z lat licealnych. Owszem było wspominane coś o rewolucji, ale żadnych szczegółów. Ta książka dała mi do myślenia. Pomijając fakt, że nie jest to łatwa książka pod względem informacji, to czyta się ją bardzo przyjemnie. Narracja jest pierwszoosobowa, więc czytelnik ma wrażenie jakby sam Che opowiadał nam o tym co się działo na poszczególnych etapach obalania Batisty i dochodzenia do władzy Armii Powstańczej. Książka opisuje problemy, wydarzenia, itp., z jakimi musieli zmierzyć się rewolucjoniści. Zaskoczeniem dla mnie był fakt, że Fidel przez cały okres walk dowodził tylko jedną bitwą. Była to pierwsza bitwa i na dodatek rewolucjoniści ją przegrali.


     Co do okładki to na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to okładka oryginału. Właściwie każda książka, która została zekranizowana po jakimś czasie drukowany jest nakład z okładką filmową. Moim zdaniem jest to tylko z chciwości. Choć muszę przyznać, że jeżeli chodzi o tę książkę to nigdzie nie widziałam innej okładki niż ta.


     Ocena: 4/6. Ogólnie rzecz biorąc to książka jest całkiem niezła. Niestety jest to pozycja wyłącznie dla osób, które lubią tego typu tematykę. Lecz film mogę polecić każdemu bez względu na to czy sięgnie po książkę czy nie. A może film zachęci go do przeczytania książki.

★★★★★★★☆☆☆


     Muzyka: Jack White - Freedom at 21


2 komentarze :

  1. Ja się Kubą nie interesują. Dirty Dancing to nie moje czasy i za nim nie szaleję, a w ogóle 2 to dla mnie totalna porażka była, dlatego odpuszczę sobie tę książkę :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba mimo wszystko nie jest to lektura, która by mnie porwała... ale jeśli będzie okazja, rzucę okiem ;)

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka