Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

poniedziałek, 24 października 2016

Apollo i Boskie Próby // Ukryta wyrocznia // Rick Riordan

Apollo i Boskie Próby: Ukryta wyrocznia, Rick Riordan // Galeria Książki, 2016

"Apollo rozgniewał swojego ojca Zeusa i za karę został strącony z Olimpu. Słaby i zdezorientowany ląduje w Nowym Jorku jako zwykły nastolatek. Pozbawiony nadprzyrodzonych mocy liczący cztery tysiące lat bóg musi nauczyć się, jak przeżyć we współczesnym świecie, dopóki nie zdoła jakoś odzyskać przychylności Zeusa.

Niestety Apollo ma wielu wrogów: bogów, potwory i ludzi, którzy chcieliby jego ostatecznej zagłady. Potrzebuje pomocy, a do głowy przychodzi mu tylko jedno miejsce, w którym może jej szukać – enklawa współczesnych półbogów znana jako Obóz Herosów."
~ galeriaksiazki.pl
 
   Początkowo za Ukrytą wyrocznię nie chciałam się brać. Nie byłam przekonana, nie wiedziałam, czego się spodziewać, czy będzie Percy, czy to będzie takie fajne, no bo w sumie... ILEŻ MOŻNA PISAĆ O TYM SAMYM?! Ale cierpiałam na kaca książkowego i Klaudia przyjechała do Warszawy z Ukrytą wyrocznią i tak zaproponowała, że może to powinnam przeczytać. No i ja tak nie do końca pewna wzięłam i zaczęłam lekturę. I to był strzał w dziesiątkę! Od razu wróciły mi chęci do czytania, chociaż czytałam tę książkę ze dwa tygodnie, a może nawet dłużej? Nieważne. W każdym razie Rick Riordan jest lekiem na zastój czytelniczy!!! Potwierdzone info!!!

   W Ukrytej wyroczni poznajemy Apollina, ale nie w jego boskiej formie, co to to nie, Apollo stał się zwyczajnym piętnastoletnim chłopcem w wyniku kilku nieprzyjemnych sytuacji z poprzedniej serii, ale o tym nie będę Wam nic mówiła. W każdym razie, wracając do Apolla, Zeus się na niego wkurzył i zamienił go w chłopaczka. Ten musi udać się do Obozu Herosów z Meg, którą spotkał na ulicach Nowego Jorku i której rozkazy musiał wypełniać przez pewną schematyczność jego poprzednich występków. Na miejscu okazuje się, że herosi znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. I ktoś pragnie śmierci Apollina. Jak to wszystko się skończy? Ja jeszcze nie wiem, bo to dopiero pierwszy tom serii, ale jestem pewna, że Rick Riordan zaserwuje nam coś naprawdę spektakularnego.

   O stylu pisania nie mam, co za bardzo mówić, bo opowiadałam o tym w każdej recenzji książek tego autora, ale no coś wypadałoby napisać, także... to typowy Riordan. Czyta się szybko i przyjemnie, strony umykają nam między palcami w zastraszającym tempie i nie wiemy, kiedy to wszystko minęło! Akcja pędzi, ale nie jest nachalna, więc to też plus dla osób, które nie lubią aż tak szybkiego obrotu sprawy.

   Podoba mi się to, że wątki niektórych bohaterów zostały dalej pociągnięte i nie mówię tutaj o Percym. Nie chcę Wam jednak za bardzo zdradzać, o kogo mi chodzi, więc powiem tylko o jednej postaci: Nico DiAngelo. Jedna z najlepszych postaci, zaraz po Percym, wykreowana przez Ricka Riordana. Ten chłopak jest tak niesamowity i przeszedł ogromną metamorfozę na kartach tych książek, że nie sposób go nie kochać. I nie zgadzam się z tym, że to wszystko jest ciągnięte na siłę, bo nie jest. Ani trochę.

   Zakończenie jest cudowne! Naprawdę, nie spodziewałam się tego, co przygotował dla nas autor, ale jestem mu przeogromnie wdzięczna za to, co zrobił i jak poprowadził całą tę akcję. Wiem, że dla wielu osób to, co miało miejsce na ostatnich kartach tej powieści może się wydawać zarówno naciągane, jak i przewidywalne i nudne, ale jak dla mnie: bomba! Przez to pewnie jednak historia z Percym i całą resztą naszych ulubionych bohaterów będzie się ciągnęła jeszcze przez lata, ale co z tego? Ja kocham zarówno Percy'ego, jak i Ricka Riordana, więc wcale a wcale mi to nie przeszkadza!

   Także co jeszcze mogę powiedzieć? Jeśli jesteście po Olimpijskich Herosach to nie macie co zwlekać, koniecznie sięgnijcie po Ukrytą wyrocznię, a na pewno się nie zawiedziecie! Polecam Wam serdecznie i będę polecać te książki chyba jeszcze przez długie lata, bo są naprawdę cudowne, śmieszne i wartościowe.
★★★★★★★★★☆

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka