Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Will Grayson, Will Grayson - John Green + David Levithan

"Pewnego zimnego wieczoru w Chicago przecinają się ścieżki dwóch Willów Graysonów. Nazywają się tak samo, ale do tej chwili żyli w zupełnie różnych światach. Teraz ich życie rusza w całkiem nowym i nieoczekiwanym kierunku. Po drodze jest miejsce na przyjaźń i miłość, muzykę i futbol, a emocjonalna plątanina znajduje kulminację w najbardziej szalonym i spektakularnym musicalu, jaki kiedykolwiek wystawiono na deskach licealnych scen."
- lubimyczytac.pl


   Macie czasem tak, że mimo że książka zbiera słabe opinie jesteście ciekawi, czy Wam się spodoba? Ja mam tak bardzo często. W sumie, to zawsze chcę sama zapoznać się z daną książką, żeby samej się przekonać, czy coś jest rzeczywiście takie tragiczne. W przypadku Willa Graysona, Willa Graysona właśnie tak było. Jedni mówili, że średnie, inni że to totalna porażka, a jeszcze innym się podobało. Jednak z mojego śledztwa wywnioskowałam, że ta powieść nie jest godna uwagi. Jak było u mnie? Cóż, rozumiem, dlaczego niektórym się podoba, a innym nie. Akurat w moim przypadku było tak, że należę do tej grupy osób, którym się podobała. I to bardzo!

Mała uwaga: Will 1 to ten wykreowany przez Greena, a Will 2 to ten wykreowany przez Levithana.

   Will 1 mieszka w Chicago i jego życie jest najzwyczajniej w świecie nudne. Ma przyjaciela Kruchego, który nie ukrywa się ze swoją odmienną orientacją. Ten Will nie lubi się wychylać, woli siedzieć cicho, a zasada ciszy w jego przypadku jest nie do obejścia. Will 2 to inna bajka, na pozór, bo tak naprawdę są oni do siebie bardzo podobni. W każdym razie Will 2 ma problemy ze sobą, tak jak Kruchy jest innej orientacji seksualnej, jednak on się z tym ukrywa. Nie cierpi, gdy ktoś zwraca na niego uwagę. Chyba, że to Isaac, tajemniczy chłopak z Internetu. Co ma jeden Will do drugiego? Zupełnie nic, Jednak życie zarówno Willa 1, jak i Willa 2 odmieni się, gdy ci dwaj się spotkają. 

   Jak już mówiłam, miałam troszkę sceptyczne nastawienie, ale zupełnie niepotrzebnie i zupełnie bezsensownie Will Grayson, Will Grayson czekało na mnie aż rok! Wprawdzie gdzieś tak do 115-120 strony nie byłam przekonana do tego, co wymyślił David Levithan, jednak z każdą kolejną stroną było już coraz lepiej. Może to już była tylko kwestia przyzwyczajenia, ale skoro i tak mi się spodobało, to jakie to ma znaczenie? Ale generalnie mogę stwierdzić, że tę powieść czyta się zarówno bardzo szybko, jak i bardzo przyjemnie. Czytelnik nie orientuje się, kiedy te strony umknęły, a gdy przychodzi czas na zakończenie, chciałby więcej.

   Z każdym kolejnym rozdziałem coraz bardziej zakochiwałam się w bohaterach, zarówno w pierwszym, jak i w drugim Willu. Jednak moje serce najbardziej podbił Kruchy. Zdaję sobie sprawę, że Kruchy to bardzo skrajna postać, ale jaka pozytywna, ciepła i pełna energii. Już dawno nie miałam do czynienia z tak fajnie wykreowaną postacią drugoplanową, która w sumie w pewnym momencie przejmuje rolę Willa 1 i staje się główną postacią, a przynajmniej taką, wokół której wszyscy skaczą.

   Co do zakończenia, to powiem szczerze, że jestem nim usatysfakcjonowana. Nie jest jakoś za bardzo przesadzone, takie okej. Bez większych fajerwerków, ale w sumie do tej historii takie jest idealne, przynajmniej moim zdaniem. Czasami zakończenia niektórych książek mnie drażnią, a z tym tak nie było. W dodatku Will Grayson, Will Grayson pozostawia w czytelnika w stanie konsternacji (ale takiej pozytywnej), gdzie ten zaczyna zastanawiać się nad tym, co go otacza. Nie mówię, że Green i Levithan zmuszają nas do podjęcia nauk odnośnie czarnych dziur czy fizyki kwantowej, jednakże w dalszym ciągu są to wartościowe rzeczy i każdy powinien się sam zastanowić, o co w tym tak naprawdę chodzi. 

   Will Grayson, Will Grayson porusza bardzo ważny dzisiaj temat. Homoseksualizm w dzisiejszych czasach jest bardziej powszechny niż kiedyś i mówi się o nim zdecydowanie więcej, ale w dalszym ciągu nie wszyscy są w stanie się z tym pogodzić. A przecież takie osoby to normalni ludzie, jak ja, czy Wy. Może dwaj Willowie nie odmienią całego świata, ale mogą odmienić czyjeś myślenie, a to już dużo. 

   Uważam, że ta powieść nie zasługuje na te wszystkie złe recenzje, ale zdaje sobie sprawę, że nie każdemu takie historie mogą przypaść do gustu. Jak dla mnie była to fantastyczna historia, w której dwóch autorów połączyło swoje siły i fajnie wpletli historię Willów. Ta pełna cudownych cytatów książka zasługuje na uwagę. No i przyznajcie się, czy ta okładka nie robi na Was wrażenia?

★★★★★★★★★☆

Will Grayson, Will Grayson, John Green + David Levithan; Wydawnictwo Bukowy Las, 2015

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka