Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

poniedziałek, 14 marca 2016

Mały przyjaciel - Donna Tartt

 
"Mały przyjaciel, druga powieść w dorobku Donny Tartt, była nominowana między innymi do Orange Prize.
Alexandria w stanie Missisipi, Dzień Matki. Mały Robin Dufresnes zostaje powieszony na drzewie w ogródku rodziców. Dwanaście lat później zagadka jego śmierci pozostaje nierozwiązana. Harriet, która była niemowlęciem w momencie śmierci brata, postanawia znaleźć i ukarać mordercę i scalić rodzinę, która rozpadła się po tej tragedii.

Uzbrojona w wiedzę zaczerpniętą z książek przygodowych, Harriet, w towarzystwie najlepszego przyjaciela, szuka zemsty w śmiertelnie niebezpiecznym półświatku amerykańskiego Południa.

Mały przyjaciel, druga powieść w dorobku Donny Tartt, była nominowana między innymi do Orange Prize. To amerykańska powieść gotycka, a zarazem epicka opowieść o zemście, utracie niewinności i sprawiedliwości, którą pragnie się wymierzyć samemu."
- lubimyczytac.pl

   Gdy tylko otrzymałam propozycję zrecenzowania Małego przyjaciela, nie wahałam się. Dlaczego? Od jakiegoś czasu chciałam przeczytać jakąś książkę Donny Tartt, i mimo ze miałam Szczygła oraz Tajemną historię, wiedziałam, że szybko się za nie nie zabiorę, a tak to przynajmniej mogłam się zmobilizować. No i tak się stało, że zaczęłam Małego przyjaciela. A czy mi się podobał? Przeczytajcie dalej, to się dowiecie!

   Hariett, dwunastoletnia dziewczynka, zaczyna zagłębiać się w historię, której nikt nie chciał w poprzednich latach poruszać, mianowicie chodzi o morderstwo jej brata, którego znaleziono powieszonego na drzewie w wieku 9 lat. Cała rodzina milczy na ten temat, matka Hariett i Alison, jej starszej siostry, pochłonięta rozpaczą, nie zwraca większej uwagi na resztę swoich dzieci. A cała rodzina milczy. Dziewczynka jest jednak zbyt ciekawska i nieugięta, za wszelką cenę chce dowiedzieć się, co się stało. Pytanie tylko, czy jej się to uda? I czy będzie bezpieczna podczas swoich poszukiwań? Na te i kilka innych pytań, które na pewno nasuną się Wam podczas czytania, dostaniecie odpowiedź. Ale czy wszystkie tajemnice i zagadki zostaną rozwiązane? Cóż, niektóre rzeczy muszą pozostać niewyjaśnione.

   Miałam problem z wkręceniem się w akcję. Chyba pierwsze dwieście, dwieście pięćdziesiąt stron męczyłam się niemiłosiernie czytając Małego przyjaciela, ale uważam, że naprawdę warto chwilkę się przemęczyć, żeby później móc być naprawdę zachwyconą z lektury. Wprawdzie czytanie nie idzie tak szybko, jak byśmy chcieli, ale nie jest to również książka młodzieżowa, którą czytamy czasem nawet w ciągu kilku godzin. Jednak w dalszym ciągu uważam, że naprawdę warto poświęcić swój czas tej powieści. Jest ona pełna tajemnic, ciekawych wątków, niespodziewanych zwrotów akcji, które na pewno wielu z Was pokocha, tak jak ja.

   Rozmawiając z moją mamą, która przeczytała wszystkie książki tej autorki (Małego przyjaciela na samym końcu) dowiedziałam się, że ta książka jest najsłabszą w jej dorobku. Trochę się tego obawiałam, szczególnie, że początek nie przypadł mi jakoś szczególnie do gustu, ale koniec końców bardzo, ale to bardzo mi się podobała i już nie mogę się doczekać, aż zabiorę się za inne powieści Donny Tartt. Wiem, że nie wszystkim Mały przyjaciel się podobał, dużo osób nie rozumie, dlaczego ta historia została napisana, ale ja się z tym nie zgadzam. Jasne, pierwsze dwieście stron było bardzo męczące i nie mogłam się odpowiednio skupić na tym wszystkim, to później bardzo mocno się wkręciłam i jestem zachwycona tym, co autorka dla nas przygotowała. 

   Nie jest to historia, która spodoba się wszystkim, dużo osób również może się zawieść zakończeniem (ja miałam tak na początku), ale z drugiej strony podziwiam autorkę za to, jak poprowadziła tę historię i zdecydowała się na tak odważny krok. Naprawdę, nie spodziewałam się, że tak bardzo Mały przyjaciel mi się spodoba, więc Wam również polecam dać mu szansę. Jestem przekonana, że na pewno znajdą się inne osoby, którym się spodoba, trzeba tylko przebrnąć przez pierwsze strony, a potem będzie z górki! Polecam Wam gorąco, a ja idę czytać kolejną książkę tej autorki. Padnie na Szczygła czy Tajemną historię? 

★★★★★★★★★☆

Mały przyjaciel, Donna Tartt; Wydawnictwo Znak Literanova, 2016

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka