Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

sobota, 12 grudnia 2015

Jeśli zostanę - Gayle Forman

Tytuł oryginału: If I Stay
Tytuł polski: Jeśli zostanę
Autorka: Gayle Forman
Data premiery: 11 lutego 2010
Wydawca: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 248
Czas czytania: kilka godzin

"Mia straciła wszystko. Czy miłość pokona śmierć?
Po tragicznym wypadku, w którym zginęli jej najbliżsi, Mia trwa w stanie dziwnego zawieszenia. Musi podjąć decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Próbując rozstrzygnąć ten dylemat, , wspomina dotychczasowe życie.
Poruszająca książka o dającej wsparcie rodzinie, przyjaźni, samotności i znajdowaniu swego miejsca na ziemi, o umiejętności żegnania się z przeszłością i przyjmowania tego, co nadchodzi. "Jeśli zostanę" opowiada o potędze miłości i wyborach, których każdy z nas musi dokonać."
- lubimyczytac.pl 

Duologia "Jeśli zostanę"
Jeśli zostanę/Zostań, jeśli kochasz | Wróć, jeśli pamiętasz

    W momencie kiedy kupowałam Dianie nowe wydania pierwszej i drugiej części raz na urodziny, raz na Gwiazdkę, byłam przekonana, że sama nigdy tych książek czytać nie będę. Sama nie wiem czemu, po prostu mnie do nich nie ciągnęło. Teraz, po przeczytaniu pierwszego tomu wiem, że nic bym nie straciła, jeśli bym się za Jeśli zostanę nie wzięła. Dalej się zastanawiam, czy rezerwować w bibliotece drugi tom, ale chyba na razie sobie odpuszczę i poczytam coś innego, ale nie o tym dziś. Dziś o Jeśli zostanę, zapraszam!

   Mia miała wspaniałych rodziców, cudownego brata i szalenie zakochała się w Adamie, chłopaku tak jak ona uwielbiającym muzykę. Wprawdzie ich gusta nieco się od siebie różniły, jednak znaleźli nić porozumienia, której się trzymali. W pewnym momencie życie Mii się skończy... oczywiście, nie w dosłownym tego słowa znaczeniu - traci rodzinę, sama dokładnie nie wie, gdzie jest i co tak naprawdę ma robić. Jest obserwatorką, ale nie może nic zrobić, nie może nawet wrócić do własnego ciała. Czy Adam dowie się i przyjdzie do niej, do szpitala? Może on jest kluczem do podjęcia decyzji, która może skończyć się tragicznie. Nie tylko dla niej.

   Tę książkę czyta się bardzo, ale to bardzo szybko, jednak nie zapada ona w pamięci. Przerzucane z niewiarygodną prędkością kartki nie kryją nic, co by mnie zainteresowało w większym stopniu. Mia to typowa bohaterka, jednak jest mi zupełnie obojętna. Adam również, chociaż tutaj skłaniałabym się bardziej ku negatywnym odczuciom, co do jego postaci, ponieważ były chwile, w których kompletnie tego chłopaka nie rozumiałam.

   Retrospekcje... Retrospekcje dobra rzecz. Ale nie tutaj. Dziewczyna wracała myślami do tego, co kiedyś jej się przydarzyło - spoko, jednak poza zbudowaniem jakiegoś głównego wątku, którego osiami były dwie rzeczy - Adam i wiolonczela - to nic więcej się nie działo. Niestety, nie dość, że książka sama w sobie jest bardzo cieniutka, to pozbawiona tego nie miała by sensu, jednak wrzucenie tego do tej książki, również go nie ma. Upsi, chyba nie aż tak bardzo miałam hejtować tę historię.

   Nie wiem, czy zachwycają się miliony ludzi na świecie. Zdecydowanie bardziej wolę film, ot co. Jeśli zostanę to lekka książka, którą można przeczytać dosłownie jednego dnia (tak jak ja), ale nie zachowuje się jej w pamięci na długo.. Polecam ją przeczytać dziewczynom z gimnazjum albo z pierwszej liceum, ale im później, tym gorzej jest pozytywnie tę powieść odebrać. Nie wiem, czy zamierzam zabierać się za drugi tom. Może kiedyś.

★★★★★☆☆☆☆☆

Książka bierze udział w wyzwaniach: 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka