Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

sobota, 30 sierpnia 2014

Przewodnik po świecie herosów - Mary-Jane Knight


Tytuł oryginału: Percy Jackson & the Olympians: The Ultimate Guide
Tytuł polski: Percy Jackson i bogowie Olimpijscy: Przewodink po świecie herosów
Autorka: Mary-Jane Knight
Data premiery: 2013
Wydawca: Galeria Książki
Liczba stron: 148


„Przewodnik po świecie herosów to książka, wobec której półbogowie nie mogą przejść obojętnie! Ten ilustrowany przewodnik jest uzupełnieniem bestsellerowej serii Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Zawiera wiele informacji oraz kolorowe diagramy i mapy, dzięki którym świat herosów, bogów i potworów nie będzie już dla Ciebie zagadką!”
- lubimyczytac.pl


Jako że uwielbiam książki Ricka Riordana opowiadające o przygodach dzielnych herosów, to w mojej biblioteczce nie mogło zabraknąć i tej książeczki. Chociaż malutka, to przypomina wiele wątków z serii o Percym Jacksonie, co niezmiernie ułatwia ogarnięcie tego wszystkiego. Cieszę się, że dostałam ją w prezencie mikołajkowym, ale trochę kiepsko, że dopiero teraz zabrałam się za jej czytanie. No ale trudno. Recenzja prawdopodobnie nie będzie super długa, będzie raczej mega króciutka, ale nieważne. Zapraszam do czytania!

Książeczka jest podzielona na osiem części, każda dotyczy czegoś innego. W pierwszej zawarte są wszystkie najważniejsze informacje o Percym Jacksonie, który, jak to wiadomo, jest głównym bohaterem tej serii. Druga pokazuje życie herosów w Obozie. Mamy mapę, plan zajęć, krótkie opisy obozowiczów. Wszystko, czego potrzebuje nowo przybyły obozowicz. Na samym końcu jest test, który można rozwiązać, by dowiedzieć się, czym się jest dzieckiem. Mi wyszła Afrodyta, ale zdecydowanie bardziej czuję się córką Apolla lub Ateny. Część trzecia dotyczy bogów i duchów przyrody. Mamy więc opisy Olimpijczyków, a na końcu zawarty jest krótki przewodnik Chejrona dotyczący najważniejszych bóstw. W następnej poznajemy najważniejsze i najgroźniejsze bestie i potwory, co może być przydatne, gdy już wyruszymy na swoją pierwszą misję. Część piąta opisuje Labirynt Dedala, a szósta Podziemie Hadesa. Tam również dostajemy garść informacji gdzie co jest, pokazana zostaje nam mapka, a Nico di Angelo oprowadza nas po królestwie Hadesa. Rewelka, co nie? Część siódma, zarazem przedostatnia, to boski magazyn, gdzie pokrótce opisane są najważniejsze magiczne przedmioty, a w ostatniej mamy skrócony opis mniej ważnych i ważniejszych osób, bóstw i potworów. Niektóre części przecinają strony z przepowiedniami, których zawsze zapominam, więc fajne jest to, że w każdej chwili mogę sięgnąć po tę małą książeczkę i przypomnieć sobie co nieco.


Przewodnik po świecie herosów jest pełen kolorowych ilustracji, które, nie ukrywam, choć naprawdę piękne odbiegają od mojego wyobrażenia bohaterów, bogów i miejsc. Ciekawa jestem, czy Rick pomagał w ich tworzeniu, może nadzorował, żeby nic nie odbiegało od prawdy. Mnie trochę to nie przekonuje i dalej podczas czytania wyobrażam sobie własne twarze i to, jak wygląda dane miejsce, niemniej jednak jest to naprawdę dobrze zrobiony krótki przewodnik.

Polecam zapoznanie się z tą pozycją dopiero po zakończeniu cyklu Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, bo nigdy nie wiadomo, czy nie dowiemy się o jakimś ważnym wydarzeniu, które zepsuje nam czytanie i samemu poznanie całej historii. Uważam jednak, że autorka się świetnie spisała i ten dodatek jest idealnym zwieńczeniem serii, którą naprawdę warto przeczytać.


★★★★★★★☆☆☆

Książka bierze udział w wyzwaniach:

5 komentarzy :

 1. Nie lubię takich "dodatków" do serii, bo - tak jak piszesz - nasze wyobrażenia nigdy nie będą się stuprocentowo pokrywały z wyobrażeniami innych osób, przez co ilustracje często psują zabawę. Dlatego też przy kupnie książek staram się wybierać takie wydania, które w żadnym wypadku nie mają na okładkach zdjęć/artów postaci. Potwornie mnie to denerwuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę ją kupić! Widać, że zdecydowanie warto :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już sama ikonografia zachęca:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako, że oglądałem film Percy Jackson i strasznie mnie zaciekawił to ten przewodnik jest obowiązkowy na moją półkę.

  W wolnej chwili zapraszam (dopiero zaczynam) http://ksiazkowy-zlodziej.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka