Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

piątek, 18 lipca 2014

Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2. Mała Armia - Rafał Kosik
„Wystrzelona przypadkiem rakieta krąży po orbicie okołoziemskiej i wkrótce spadnie na Warszawę. Kto wygra wyścig z czasem? Trójka czternastolatków, naukowcy z Instytutu Badań Nadzwyczajnych czy… Mała Armia?
Rzeczywistość warszawskiego gimnazjum, szalone akcje i wynalazki, odjechany humor i szczypta powagi – to przepis na książkę, którą pokochali młodzi czytelnicy.”

- lubimyczytac.pl

Seria „Felix, Net i Nika”

GangNiewidzialnych Ludzi | Teoretycznie Możliwa Katastrofa | Pałac Snów | PułapkaNieśmiertelności | Orbitalny Spisek | Orbitalny Spisek 2. Mała Armia | Trzecia Kuzynka | Bunt Maszyn | Świat Zero | Świat Zero 2. Alternauci | Sekret Czerwonej Hańczy 


!!! RECENZJA MOŻE ZAWIERAĆ SPOILERY Z POPRZEDNICH CZĘŚCI !!!Są książki do których uwielbiamy wracać. Są też takie, które mimo dużej liczby tomów i tak chce się przeczytać. I są takie, gdzie wartka akcja łączy się z genialnym humorem i codziennym życiem, które mogłoby wydawać się nudne, ale wcale takie nie jest. Do takich serii na pewno należy cykl o Felixie, Necie i Nice, trójce warszawskich gimnazjalistów, którzy mają na głowie nieco więcej niż brak rodziców, nowe, młodsze rodzeństwo czy zbyt małe buty. To superpaczka, która zabierze nas w fantastyczny świat, gdzie nic nie jest niemożliwe, a wręcz przeciwnie – istnieje wszystko, co tylko sobie wyobrazimy. Kto nie uwielbia takich książek? Nie ma takiej osoby! Wszyscy kochają.

W tym tomie Felix, Net i Nika mierzą się cały czas z Orbitalnym Spiskiem z poprzedniej części. Rakieta wystrzelona na ziemską orbitę, okrąża planetę, ale w końcu co zostało rzucone zawsze musi spać. Pytanie: kiedy, gdzie i dlaczego? Otóż, tym razem na pewno się nie zdziwicie, jeśli Wam powiem, że rakieta ma spaść na Warszawę, a nasza superpaczka zajmie się tą sprawą. Gdyby nie oni, kto wie, może już dawno Ziemię pochłonąłby chaos, a z gatunku ludzkiego zrobiłyby się zwierzęta? Zapraszam Was do wspaniałego świata, gdzie to nastolatki ratują ludzkość, a nie dorośli, choćby i mądrzejsi od nich ludzie.

Rafał Kosik w tym tomie serwuje nam dużą porcję humoru, ale i strachu. Czytelnik drży tylko na myśl o tym, co się stanie, gdy rakieta w końcu spadnie na Warszawę, na rodziny i przyjaciół głównych bohaterów, na ważne osobistości i średniowieczne budowle, które są spuścizną naszych przodków, aż wreszcie na szkołę, której chociaż nikt nie lubi, to i tak nie chce końca. Autor świetnie posługuje się piórem, potrafi wprowadzić czytelnika w odpowiedni do sytuacji nastrój, szczególnie, jeśli tą osobą jest nastoletni osobnik. Zadziwiające, że pan Kosik tak świetnie potrafi wczuć się w młodsze pokolenie, zajęte tylko komórkami, Internetem i grami na PlayStation.

Po raz kolejny jestem zachwycona książkami z tej serii! Jestem zdecydowanie na tak i losy tej trójki nigdy mi się nie znudzą, zupełnie jak Harry Potter! Wiecie, przez cały czas się zastanawiałam, który z głównych bohaterów jest moim ulubionym i dopiero teraz, po przeczytaniu szóstego (chyba tak) tomu, jestem w stanie stwierdzić. To Felix. Jego nieprzejmowanie się drobnostkami i przewracanie oczami, gdy tylko widzi mających się ku sobie Neta i Nikę są po prostu obłędne. Ciekawi mnie, jak autor w dalszych częściach pociągnie jego wątek, ale już nie ten, jako lider grupy, tylko jako zwyczajny nastolatek, którego obowiązkiem jest chodzenie do szkoły.

Chyba będę się powtarzać, ale podoba mi się w tej serii to, że autor nie skupia się wyłącznie na tej fantastycznej części, czyli przygodach bohaterów, a również zmaganie się ich z codziennymi przeciwnościami losu, jak chociażby szkolne jedzenie, zdobycie przez szkołę certyfikatu czy oceny końcowo-semestralne. Tutaj widać, że Rafał Kosik wszystko dokładnie przemyślał. Niezwykle drażniące są powieści, w których nastolatkowe oddają się wyłącznie „magicznemu” wątkowi, a rodzice, szkoła, obowiązki i prawo przestaje wtedy istnieć. Tutaj tego nie ma i to mi się niezwykle podoba! Bo czyż to nie jest rewelacyjne, gdy można utożsamić się z bohaterami, ich problemami w szkole, czy w domu? To fantastyczne!

Jeśli więc jesteście zakochani w powieściach przygodowych z dreszczykiem, nutką humoru i z fantastycznymi bohaterami to polecam Wam rozpocząć ten cykl, albo zacząć od którejkolwiek książki tego autora. Felix, Net i Nika to opowiadania, które najlepiej czytać po kolei, ale nie ma takiego przymusu. Polecam gorąco, nawet starsi czytelnicy na pewno będą się świetnie bawić.

★★★★★★★☆☆☆

Książka bierze udział w wyzwaniach:
1 komentarz :

  1. Nie czytałam żadnej książki z tej serii i jakoś mnie do nich nie ciągnie. Może kiedyś :)

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka