Wszystkie recenzje, inne teksty, zdjęcia stosików i zdjęcia książek zamieszczone na blogu Siostry W Bibliotece są naszą własnością i nie zgadzamy się na ich kopiowanie bez naszej wiedzy i zgody.
(Na mocy Dz.U.1994 nr 24 poz. 83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

czwartek, 25 kwietnia 2013

Wśród Zdradzonych. Wśród Notabli - Margaret Peterson Haddix

Tytuł oryginału: Shadow Children: Among the Betrayed. Among the Barons.
Tytuł polski: Dzieci Cienie: Wśród Zdradzonych. Wśród Notabli.
Autorka: Margaret Peterson Haddix
Data premiery: 2012
Wydawca: Wydawnictwo Jaguar
Liczba stron: 384

„MOŻESZ OCALIĆ ŻYCIE.
ZA JAKĄ CENĘ?

Nina Idi żyła bezpiecznie w szkolnych murach do dnia, w którym została zdradzona przez chłopaka, którego kochała. Schwytana przez Policję Populacyjną, osadzona w więzieniu, wie, że niedługo zginie. Ale rząd daje jej wybór. Nina może ocalić siebie w zamian za współpracę. Musi tylko skłonić troje współwięźniów, by przyznali się do winy, wydali swe rodziny… Wściekła i załamana, dziewczyna decyduje się na ryzykowny krok – ucieczkę. Ale… Czy Nina ucieka naprawdę? W świecie kamer i stałego nadzoru dziewczyna nie może mieć pewności czy nie stałą się zwierzyną, która doprowadzi prześladowców do innych nielegalnych dzieci.

Luke Garner ukrywał się przez 12 lat. Po śmierci Jen dostał fałszywą tożsamość – kartę identyfikacyjną Lee Granta, przepustkę do świata elit… Ale Lee Grant również miał rodzinę. Teraz do szkoły trafia jego młodszy brat. Uwikłany w sieci kłamstw, która zaciska się coraz bardziej, Luke musi zmierzyć się z gniewem i smutkiem kogoś, kto utracił najbliższą mu osobę. Choć chłopak dobrze rozumie uczucia Smitsa, wie również, że znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.”
- od wydawcy

            Wreszcie udało mi się znaleźć czas na kolejne tomy serii o nielegalnych dzieciach. U mnie zawsze jest tak, że pierwszy tom, mimo że dobry, to nie dorównuje kolejnemu. Tutaj jest jednak inaczej. „Wśród ukrytych. Wśród oszustów” wypadło lepiej na tle drugiej książki, co jednak nie oznacza, że była ona zła. Co to, to nie. Tak samo jak swoją poprzedniczkę, tę książkę czyta się niezwykle przyjemnie i szybko. Rozwój zdarzeń również następuje w zawrotnym tempie, co raz jest dobre, raz jest złe. Zależy też co kto lubi, i jak komu podoba się dana historia. Ja wyczekiwałam końca tej powieści, więc byłam niezwykle uradowana szybkim biegiem zdarzeń. Niestety, niepotrzebnie aż tak szybko czytałam, gdyż kto wie, kiedy ukarzą się ostatnie trzy tomy rozwiązujące całą zagadkę trzecich dzieci i owego państwa totalitarnego, w którym tak ciężko żyć.

            W tych tomach poznajemy nowych bohaterów. Wszystko zaczyna się od Niny Idi, która została schwytana i podejrzewana o to, że jest trzecim dzieckiem. Wydał ją Policji Populacyjnej chłopak, którego kochała i który rzekomo również ją kochał. Niestety, pracował dla rządu, który pragnął śmierci trzecich dzieci, tak jak on sam. W więzieniu, gdzie przetrzymywana jest Nina, jeden mężczyzna z Policji Populacyjnej stawia dziewczynie pewną propozycję. Albo zginie, albo pomoże w wydobyciu informacji od trójki więźniów na temat ich prawdziwych rodzin i nazwisk. Nina nie ma innego wyjścia, waha się jednak, kiedy okazuje się, że są to tylko małe dzieci, nie mające więcej niż 10 lat. [spoiler] Pod koniec pierwszej części, pod tytułem: „Wśród zdradzonych”, okazuje się jednak, że była to tylko próba, i facet, który proponował dziewczynie współpracę, owszem, był z Policji Populacyjnej, jednak nienawidził rządu i chce mu się przeciwstawić. A trzecie dzieci, takie jak Nina są gotowe mu pomóc w obaleniu niechcianej władzy. Wcześniej jednak musieli ją sprawdzić, czy przypadkiem nie jest gotowa zdradzić młodszych, żeby ratować swoje życie. W tomie pierwszym, a raczej trzecim, nie ma Luke Garnera, czy może raczej Lee Granta. Pojawia się on dopiero w części zatytułowanej „Wśród Notabli”. Jest on zdecydowanie bardziej dojrzały niż był, wie jak zachowywać się powinien i stara się sprawiać pozory dzieciaka, który naprawdę jest tym kim jest, czyli Lee Grantem, a nie się tylko pod niego podszywa. Niestety, sprawy się komplikują, kiedy jego młodszy brat trafia do szkoły, w której uczy się Lee, a raczej Luke, który go „zastępuje”. Sprawy w późniejszym momencie bardzo się komplikują. Państwo Grant pragną, by Smits wraz ze swoim starszym bratem przyjechali do ich posiadłości na jakiś czas, „dopóki nie naprawią elektryczności w szkole”. Następnie jest jeszcze gorzej, ale nie będę już zdradzała więcej szczegółów. Warto samemu zapoznać się z tą serią i dowiedzieć się, w jak ciężkiej sytuacji znalazły się wszystkie trzecie dzieci.

            Styl autorki raczej się nie zmienił, a przynajmniej ja nie odniosłam takiego wrażenia, więc jeśli nawet to minimalnie. Książkę czyta się bardzo szybko, przyjemnie i bez większych problemów, dlatego starczyły ledwie dwa dni (ze względu na szkołę, tak to pewnie skończyłabym wcześniej :D), żebym dotarła do ostatnich stronic.

            Podsumowując, „Wśród oszustów. Wśród Notabli” jest nieco gorszą powieścią od swojej poprzedniczki. Nie wiem czemu tak się stało, gdyż zazwyczaj jest na odwrót, ale ja tylko piszę co myślę. Niemniej jednak jest to kontynuacja historii warta polecenia. Dlatego mam nadzieję, że nieco niższa ocena do 5, bowiem 4+ zachęci Was do zapoznania się z tą serię od początku, bądź kontynuowanie jej, jeżeli zniechęciliście się po pierwszym tomie. Osoby o zbyt wygórowanych wymaganiach mogą się niestety rozczarować! 

★★★★★★☆☆☆☆

ODAUTORSKO
            I kolejne przeprosiny. Naprawdę nie wiem, jak to się dzieje, że nie mam czasu na pisanie i czytanie ostatnio. To straszne! W każdym razie już niedługo majówka, więc pewnie co nieco nadrobię.
            Wiem, że wiele z Was, moi kochani mole książkowi, pisali egzaminy gimnazjalne? Wiem, jaki to stres, bo sama pisałam rok temu. Jak poszły? Z tego co patrzyłam to o średnim poziomie trudności. Więc pisać! :D
            Następny w kolejce do recenzji „Wyścig śmierci”. Pytanie do Was: co mam przeczytać teraz z piątego stosiku? Doradzicie coś? :3
             No i przypominam o konkursie!!! :D

5 komentarzy :

 1. Skutecznie mnie zachęciłaś do zapoznania się z tą serią.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedawno skończyłam pierwszą część, ale za drugą też z przyjemnością się wezmę, nawet jeśli jest trochę gorsza. Co do stosu, to chętnie poznałabym Twoją opinię na temat "Charliego". Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. ...a co do egzaminów to nie narzekam - może i zrobiłam kilka głupich błędów, ale mam nadzieję, że egzaminatorzy się nade mną zlitują i te 87-88 punktów uzyskam. W ogóle wszyscy teraz tak się chwalą swoimi cudownymi wynikami, że mam teraz wątpliwości, czy dostanę się tam, gdzie zamierzam iść :<

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno zapoznam się bliżej z tą serią, i to dzięki tobie! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za tego typu książkami, ale fabuła tej opisanej przez Ciebie jest naprawdę zachęcająca. Chyba zdecyduję się ją przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla nas wielką motywacją do pisania tego bloga i ulepszania go, dlatego dziękujemy bardzo za każde słowo :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka